BAŞKAN HÜRRİYET: KÜLTÜR VE SANATA DAİR PROJELERİMİZLE SANATIN VE SANATÇININ YANINDA OLDUK

11 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü meclis toplantısında kültür, sanat ve tarihe yönelik yapılan çalışmalardan Şiir ve Edebiyat Evi, Nikomedia Sanat Galerisi ve Atatürk ve Milli Mücadele Evi ile ilgili bilgi verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü Nisan ayı meclis toplantısının 2’nci birleşimde kültürel ve sanatsal alanda yapılan projelerle ilgili bilgi verdi. Başkan Hürriyet; Şiir ve Edebiyat Evi, Nikomedia Sanat Galerisi ve Atatürk ve Milli Mücadele Evi ile ilgili meclise ve kamuoyuna bilgi paylaştı

Sanata ve Sanatçıya Destek Vermek İçin

Başkan Hürriyet, “Cumhuriyet Parkı’nda bir tane sanat galerimiz vardı ama yetmiyordu. Çok büyük talep vardı. Sanata ve sanatçıya destek verme gayretiyle yine atıl kalan alanlardan birini dönüştürerek kent merkezinde Nikomedia Sanat Galerisi’ni hayata geçirdik. “Köy Enstitüleri Kitap ve Efemera” sergisi ile Cumhuriyet’imizin 99. yıl dönümünde kapılarını açtı. Burası da Kocaelili sanatseverlerin ikinci sanat galerisi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Ruşen Hakkı ve Naci Girginsoy’un Anıları Ölümsüzleşti

Şiir ve Edebiyat Evi’mizin açılışını gerçekleştirdik. İzmit’in şiir çınarı olan merhum Ruşen Hakkı’ya ve aynı şekilde Seka Postası gibi kentin simgesi olmuş bir derginin kurucusu olan öykücü Naci Girginsoy’a ait eşyaların sergilendiği odalar düzenleyerek onların anılarını ölümsüzleştirdik. 2021 yılında kaybettiğimiz Kocaeli Dokümantasyon Merkezi Yürütme Kurulu üyesi İlker Kumral arşivinden de İzmit’in ünlü fotoğrafçısı Fahri Seyrek’in İzmit fotoğraflarından oluşan bir oda hazırladık.

Atatürk ve Milli Mücadele Evi 50 Bine Yakın Ziyaretçi Aldı

Yine çok önemsediğimiz ve kalıcı hale getirdiğimiz Atatürk ve Milli Mücadele Evi’nin açılışını yaptık. İzmit’in de simgeleri olan Milli Mücadele kahramanları Yahya Kaptan, İpsiz Recep, Kara Fatma gibi önemli isimlerin unutulmamasını sağlamak için daha kapsamlı hale getirdik. Resmi biz müze statüsüne kazandırılmak adına da Bakanlığa başvuru yaptık. Bir yılda 50 bine yakın ziyaretçi aldık buraya” dedi.