BAŞKAN HÜRRİYET, MANAV KÜLTÜR EVİ PROJESİNİ DERNEKLERİN TALEPLERİ İLE ŞEKİLLENDİRİYOR

25 Nisan 2022
Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi projesini derneklerin talepleri ile şekillendiriyor (2)
Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi projesini derneklerin talepleri ile şekillendiriyor (3)
Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi projesini derneklerin talepleri ile şekillendiriyor (4)
Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi projesini derneklerin talepleri ile şekillendiriyor (5)
Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi projesini derneklerin talepleri ile şekillendiriyor (6)
Metni Sesli Dinle

Yakın zamanda manav dernekleriyle bir araya gelerek Manav Kültür Evi projesinin müjdesini veren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, proje için Sepetçi Mahalle Konağı ve Köy Müzesi’nde inceleme gerçekleştirdi

Yerel kültürlerin kuşaklar boyu aktarılmasını önemseyen ve bu kapsamda kente Balkan Dernekleri Yerleşkesi’ni kazandıran İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Manav Kültür Evi için harekete geçti. Yakın zamanda manav dernekleri ile bir araya gelerek müjdeyi veren Başkan Hürriyet, Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde olduğu gibi Manav Kültür Evi’nde de derneklerin fikirleriyle projeyi şekillendiriyor.

Her Detayıyla Manav Kültürünü Yansıtacak

Manav kültürünün İzmit’te yaşatılması ve geleneklerin yeni nesle aktarılması amacıyla harekete geçen Başkan Hürriyet, Sepetçi Mahalle Muhtarı Necdet Çetin ve manav dernekleri ile birlikte Sepetçi Mahalle Konağı ve Köy Müzesi’nde inceleme gerçekleştirdi. Derneklerin fikirleri doğrultusunda projeyi şekillendireceklerini ifade eden Başkan Hürriyet, Manav Kültür Evi’ni hayata geçirdiklerinde hem kente değer katacağını hem de her detayıyla manav kültürünü yansıtacağını belirtti.

Çok Fonksiyonlu Olacak

Çalışmalar kapsamında mevcut durumda sergi alanı, çok amaçlı spor alanları, muhtarlık ofisi ve sağlık birimi bulunan mahalle konağına çeşitli işlevler eklenecek. İç kısımda manav dernekleri için toplanma ve etkinlik alanı, manav kültürünü yansıtacak sergi alanı planlanırken konağın bahçesinde açık hava etkinlikleri, cemiyet ve düğünlerin yapılabileceği bir alan planlanıyor. Ayrıca alan içerisinde bulunan fırın daha kullanışlı hale getirilerek mancarlı pide yapımına imkân sağlanacak. Mevcut yapının iç ve dış cephelerinde iyileştirmeler yapılarak manav derneklerinin hizmetine sunulacak.