BAŞKAN HÜRRİYET: YENİ KURDUĞUMUZ TİYATROLAR VE KÜTÜPHANELERLE İZMİT’İ YAŞAYAN BİR KENT HALİNE GETİRDİK

11 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Nisan Ayı Meclis Toplantısı ikinci birleşiminin birinci oturumunda 2022 yılı faaliyet raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Başkan Hürriyet gerçekleştirdiği sunumda, sanata yapılan yatırımlardan bahsetti. Başkan Hürriyet ayrıca, “Gençlerimiz bizlerden ikinci kütüphaneyi istedi” dedi

İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısının ikinci birleşiminin birinci oturumu gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında 2022 yılına ait faaliyet raporları kamuoyuna sunuldu.

“Tiyatrolarımızı Kurduk”

İzmit Belediyesinin sanat verdiği desteklerden bahseden Başkan Hürriyet, “Sanat Akademisi, bir dönüşüm projesiydi. Bir sanat fabrikasına dönüştürerek tiyatromuz, kent orkestramız, sanat alanlarımız gibi birçok faaliyet alanı içinde barındırdığımız Sanat Akademisi faaliyetlerimiz oldu. İzmit Belediye Tiyatrosu, Gülümse Çocuk Tiyatrosu ve arkadaşlarımızın kenti yazdıkları ödül alan oyunlardan bahsetmek üzere faaliyet raporuna ekledik.

Çınar Kadın Tiyatrosu- Çınar Çocuk Korosu

Eşit koşullara sahip olmayan kadınlardan oluşan 12 kadının yer aldığı Çınar Kadın Tiyatrosu kuruldu ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Herkesin Bildiği Gibi” isimli çok güzel bir tiyatro oyunu sahneledi arkadaşlarımız. Müziğe ilgi duyan çocuklarımız için Çocuk Korosunu hayata geçirdik. Çınar Çocuk Evi’mizde eğitim gören 63 öğrenci Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahne alarak çok güzel bir konser verdi. Bunların dışında Sanat Akademimizdeki müzik ve dans bölümlerinden 1000’e yakın vatandaşımız faydalandı. Akademimizin önemli ürünlerinden bir tanesi.

Çocuk Sinema Okulu

Çocuklarımızın yaratıcılığını ve sanatçı kimliklerini ortaya çıkarmak, meslek seçimlerini sinema sektöründen yapmak isteyen gençleri geleceğe hazırlamak için Çocuk Sinema Okulu’muzu açtık. Burada 7-14 yaş arasındaki çocuklarımız 4 ay boyunca ücretsiz olarak eğitim aldı ve 23 Nisan temasıyla çektikleri kısa filmleri düzenlediğimiz gala programında izleyiciyle buluşturdular.

“Kütüphanede Öz Kaynaklarımızı Kullandık”

Özellikle gençlerin en büyük talebiydi. Biliyorsunuz ilk göreve geldiğimizde Çetin Emeç Kütüphanesini açtık ama gördük ki burası yetmiyor, özellikle gençler daha sabahın erken saatlerinde kuyruklar oluşturuyor, biz de hemen ikincisi için kollarımızı sıvadık. Kütüphanesinden, çok amaçlı salonuna, kafeteryasından, açık ve kapalı terasına ve elektrik aksamına kadar öz kaynaklarımızı kullandık. Tamamını dışarıya yaptırmadığımız önemli işlerden bir tanesiydi.

“Eğitim ve Seminerler Düzenledik”

Burada bir de Belsa Gençlik Sokağı’mız bulunuyor. İçerisinde İstihdam Birimi, YouTube Stüdyosu ve Talk & Smile Cafe’nin yer aldığı bağımsız Belsa Gençlik Sokağı. Gençlerimiz burada youtube videolarını çekebiliyor, Talk and Smile’de yabancı dilini ilerletebiliyor. Yine Talk and Smile Kafe’mizde EURO DESK FAALİYETLERİ gerçekleştirdik. 2022 yılı boyunca 400 kişiye online ve yüz yüze AB fırsatları ve AB Projeleri kapsamında eğitim ve seminerler düzenledik” şeklinde konuştu.