HÜRRİYET: İZMİT UNUTMAZ DEDİK, KENTİN TARİHİNİ YAŞATMAYA DEVAM ETTİK

11 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

Nisan ayı meclis toplantısı 2. Birleşimi 1. Oturumunda 2022 yılı faaliyet raporu sunumunu gerçekleştiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ‘İzmit Unutmaz’ başlığı altında kentin tarihini, kente değer katan isimleri yaşatmaya devam ettiklerini aktardı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 yılı faaliyet raporu sunumunda kentte gerçekleştirilen kültür sanat etkinliklerini ve ‘İzmit Unutmaz’ başlığı altında kentin tarihi ile kente iz bırakan isimleri yaşattıklarını aktardı. Başkan Hürriyet, “Ulusal bayramlarımızı her sene olduğu gibi halkımızın katılımıyla coşkuyla kutladık. Hıdırellez etkinliklerimiz Mecidiye, Balören ve Bayraktar köylerimizde birbirinden renkli etkinliklerle ve halkımızın katılımıyla gerçekleşti. Naci Girginsoy adına öykü yarışması düzenledik. Bu yarışma edebiyatseverler tarafından çok sevildi. Ödüle layık görülen öykü sahiplerine ödüllerini takdim ettik.

“Hatıraları Yaşatmak İstiyoruz”

İzmit Unutmaz diyerek isimleri yaşatmaya devam ediyoruz. 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması da bunlardan bir tanesi. Bu yarışmayı önemsiyoruz. İzmit Unutmaz başlığı hatıraları yaşatmak için önemli. Geçen sene birincisini yapmıştık, çok da verimli bir yarışma oldu. Bu sene inşallah ikincisini yapmayı planlıyoruz. Türk Kahvesi Günü ilan edilen 5 Aralık’ta Türk Kahvesi Festivali gerçekleştirdik. UNESCO tarafından ilan edilen önemli bir gün. Bunu da markalaştırmak istiyoruz. Geleneksel bir festival haline getirmek istiyoruz.

“Kültürel Miras Çalışmalarımıza Devam Ediyoruz”

İzmit Kitap Günleri, Söyleşi ve İmza Günleri gerçekleştirdik. Türk Dünyasının 31. Yılı Sempozyumunu gerçekleştirdik. Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmaları yapıyoruz. Sadece yapı, bina, kurdele kesmek değil gerçekten kentin kimliği, benliğine katkı sunacak bu tarz çalışmaları da önemsiyoruz. 50 kırsal mahalleyi kapsayan kültürel miras çalışmalarımıza aynen devam ediyoruz. Nikomedia Kazıları İzmit Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı ve Nikomedia’nun Renkli Rölyeflerinin tanıtımını gerçekleştirdik. Bu da bizim için önemliydi. Özellikle Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk Kayıp Roma Başkent Nikomedia Renkli Rölyefleri kitabı ödüle layık görülmüştü” dedi.