CUMHURİYET PARKI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZDIR, KAMUOYU VE BASINA DUYURULUR

11 Ağustos 2022
1
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi olarak; Kocaeli Büyükşehir Belediyesince yetki savaşına döndürülen Cumhuriyet Parkı’yla ilgili değerli halkımızın son yaşanan gelişmeleri bilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Cumhuriyet Parkı Sizin Demişti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn. Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Parkı’nın İzmit Belediyesine tahsisi ile ilgili Aralık ayı Meclisinde yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet Parkı sizin olsun, arkadaşlarımız tahsisi yapacaklar, merak etmeyin” demesine rağmen, bunun aksine hareket etmeye devam etmektedir.

Ama Çalışmaları Başlatıyorlar

Sn. Büyükakın Büyükşehir Meclisi’nde verdiği taahhüde rağmen İzmit Belediyesine gönderdiği, “Cumhuriyet Parkı’nda çalışmaların başlayacağı, alanın tamamen kapatılacağı ve İzmit Belediyesinin devam eden imalatlarının kaldırılması” yazısı kendi sözünü çiğnediğini de göstermektedir.

Başka İlçelerde Örneği Yok

Hiçbir ilçede 20 dönüm altındaki park alanlarına karışmayan, bu şekildeki hiçbir alan için bu kadar diretmeyen Sn. Büyükakın ne hikmetse, Cumhuriyet Parkı için adeta bir direniş başlatmıştır. Ama bu direniş sadece halka karşı ve halka rağmen bir direniştir.

Büyükakın Sadece Sözünü Değil, Meclis Kararını Da Çiğniyor

Tekrarlamaktan dilimizde tüy bitse de; Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından 2005 yılında alınan kararda, “20 dönüm ve üstü parkların sorumluluğu Büyükşehir Belediyesindedir. Bu büyüklüğün altındaki alanlar ise ilgili belediyelere devredilmiştir.” Bu karara rağmen Sn. Büyükakın, sadece “Cumhuriyet Parkı sizindir” sözünü değil, meclis tarafından alınan kararı çiğnemektedir.

Biz Hizmet Etmeye Çalıştıkça Büyükşehir “Dur” Diyor

Gazi Lisesi koruma alanı, neden ve nasıl olduğunu anlayamadığımız şekilde park içerisinde bulunan kafemizi de kapsayacak şekilde büyütüldü. Tamamen siyasi olduğunu düşündüğümüz bu karar ile kafemizdeki yenileme çalışmalarını durdurmak zorunda kaldık. Kafemizi yenileme çalışmalarımız dursa da, halkımıza hizmet etme gayesi ile kafemizin önünde, halkımıza uygun koşullarda hizmet vermeye devam ettik. Biz halkımıza hizmet etmeye çalıştıkça, Büyükşehir Belediyesi bize “Dur” demeye devam etti.

Dar Bir Çembere Hapsediyorlar

Kafemizin önüne koyduğumuz hizmet mobası birilerinin gözüne batmış olmalı ki, hizmet alanımızı daraltmak için bu sefer de parkın etrafını kapatacaklarını bize bildirdiler. Amaçları belli; İzmit Belediyesini dar bir çembere hapsederek, hizmet etmesini engellemek.

Bizi Kavgacı Göstermeye Çalışıyorlar

Bunun nedeni ise tamamen siyasi ayrımcılıktır. İzmit Belediyesinin yetki alanlarını kısıtlama gayesidir. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’i çalıştırmama ve sürekli olarak kavgacı gösterme amacıdır. İzmit Belediyesini sürekli bir kavga ortamına çekmeye çalışan Kocaeli Büyükşehir belediyesi bürokratları şunu çok iyi bilmelidir ki; bizim kavgamız hak kavgası, bizim kavgamız adalet kavgasıdır. Bizim kavgamız yandaş şirketlerin değil halkımızın kazanması içindir.

Mücadelemiz Devam Edecek

Cumhuriyet Parkı İzmit Belediyesinin ve İzmit halkınındır. Herhangi özel kişi ya da zümreye peşkeş çekilmesine göz yumamayız. CUMHURİYET PARKI İÇİN VERDİĞİMİZ MÜCADELEMİZİN DEVAM EDECEĞİNİN BİLİNMESİNİ İSTERİZ.