DİLEK YALÇIN: TUTUŞ’U CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ

15 Eylül 2022
Metni Sesli Dinle

AKP Meclis Üyesi Muharrem Tutuş’a, Aronya iddialarıyla ilgili cevabımızdır.

İlk Aronya Ekimini 2020 Yılında Gerçekleştirdik

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce 2020 yılında Emirhan köyünde İzmit Belediyesine ait yaklaşık 4 dönümlük alanda “İzmit Belediyesi Alternatif Ürünler Bahçesi” kurulmuş ve katma değeri yüksek bir ürün olan Aronya bitkisinin ekimi gerçekleştirilmiştir.

1000 Adet Aronya Desteği Sağladık

2021’de ise belediyemize başvuruda bulunan çiftçilere yüzde 90 hibe ile 1000 adet aronya desteği sağlanmıştır.

Aronya 2-3 Yılda Meyve Vermektedir

Alanında uzman Ziraat Mühendisleri takibini yapmaktadır. Aronya fidanları genellikle dikildikten 2 veya 3 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır.

Bakanlık Da Öneminin Farkına Vardı

Buna istinaden İzmit Belediyesi 22 Ağustos 2022 tarihinde, yani ilk Aronya ekiminden 2 yıl sonra ilk hasadı gerçekleştirmiştir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığının “Aronya Bitkisel Üretimi Geliştirme ve Yetiştirme Projesi”nin İzmit Belediyesinin Aronya projesinde ne kadar doğru yolda olduğunu göstermiştir.

Tutuş’u Ciddiyete Davet Ediyoruz

Yani İzmit Belediyesinin AKP’li meclis üyesi Muharrem Tutuş’un söylediği gibi aronya destek haberleri 3 yıldır yapılmamaktadır. Halkımızdan olumlu dönüşler aldığımız projelerimizi her seferinde yalan yanlış bilgilerle karalama çabaları beyhude çabalardır. Bunun yerine Sayın Tutuş’un İzmit Belediyesi projelerini daha yakından ve ciddiyetle takip etmesini diler, değerli kamuoyunu saygıyla selamlarız.