GELENEKTEN GELECEĞE KADININ YAŞAM ÖYKÜSÜ: DANTEL SERGİSİ KAPILARINI AÇTI

20 Aralık 2022
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (1)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (2)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (3)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (4)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (5)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (6)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (7)
Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü Dantel sergisi kapılarını açtı (8)
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu
Plaket Takdimi
Prof. Dr. Seda Güneşdoğdu Sağdınç
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi öncülüğüyle Prof. Dr. Seda Güneşdoğdu Sağdınç’ın dantel koleksiyonundan oluşan Dantel Sergisi, Nikomedia Sanat Galerisi’nde açıldı

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla yeni bir sergi İzmitlilerle buluştu. Prof. Dr. Seda Güneşdoğdu Sağdınç’ın koleksiyonundan oluşan “Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü: Dantel” isimli sergi geçtiğimiz akşam saat 18.00’de İzmit Belediyesi Nikomedia Sanat Galerisi’nde (Dolphin AVM Yunus Emre Kültür Merkezi) açıldı.

31 Aralık Tarihine Kadar Açık

Sanat kenti İzmit vizyonuyla birbirinden değerli koleksiyon ve eserleri İzmitlilerle buluşturmaya devam eden İzmit Belediyesinin öncülüğüyle açılan; 1800’lü yılların sonundan günümüze kadar ulaşmış ve birçok ülkeden farklı tekniklerle örülmüş dantel sergisi 31 Aralık tarihine kadar İzmitlileri ağırlayacak.

“Geleneksel Özelliğimiz”

İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Sevgili hocamız Prof. Dr. Seda Sağdınç’ın Gelenekten Geleceğe Kadının Yaşam Öyküsü: Dantel isimli sergisinin açılışı için burada toplandık. Dantel geleneksel bir özelliğimiz. Hem bizde hem dünyada kadınlarla özdeştirilmiş. Aslında ortaya çıkışı M.Ö. 2000li yıllara dayanıyor ama asıl görülmeye başladığı dönemler 16. Yüzyıl.

“Hediye Olarak Kullanılmış”

Osmanlı devletinin geleneksel oya dediğimiz dantel örneklerini tüm dünyada yaygınlaştırdığını görüyoruz.  Çünkü 18. Yüzyılda özellikle devletlerarasında hediyelere dahi konu olmuş Türk dantelleri. Bu sergide de hem Anadolu’dan hem de dünyadan çeşitli ülkelerin el işlerini görme imkanı bulabileceğiz. Sergimiz 31 Aralık tarihine kadar burada hizmet verecek.

“Dantel Müzesi Kuracağız”

Bundan sonrada önümüzdeki dönemde faaliyete geçireceğimiz Kapanca Sokakta eski adı Güllü Konak olarak bilinen ama hem içinde hem dışında birebir yapılan çalışmalar sonucu artık Kadın Hafıza Merkezi olarak hizmet verecek olan binanın önünde Dantel Müzesi olarak kullanacağımız bir bölüm olacak ve hocanın kıymetli eserleri İzmit halkına sunulacak” ifadelerini kullandı.

13 Farklı Ülkeden Dantel Örnekleri

Serginin koleksiyoneri Prof. Dr. Seda Güneşdoğdu Sağdınç ise açılışta şu ifadeleri kullandı: “Bu koleksiyonu eski değerlerimize sahip çıkmamız ve bu değerlerimizi yaşatmamız gerektiğini düşündüğüm için hazırladım. İlk olarak kayınvalidemin verdiği dantellerle koleksiyonuma başladım. Sonrasında da kullanılmayan dantelleri yaşadığımız yerlerde kullanılır hale getirmeye çalıştım. Şuan yüze aşkın dantel tablolarımı ve 13 farklı ülkeden dantel örneklerini sizlere sunuyorum.

Teşekkkür Etti

Bu benim 6. kişisel sergim. Daha önce 3 kere Dünya Dantel Kongrelerine Türk oyalarını tanıtmak amacıyla katıldım ve stant açtım. Amacım dantel müzesi kurabilmek. İzmit Belediyesine, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne, aileme ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”