HIDIRELLEZ COŞKUSU BAYRAKTAR KÖYÜ’NDE DEVAM ETTİ

6 Mayıs 2023
Fatma Kaplan Hürriyet
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (2)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (3)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (4)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (6)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (7)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (8)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (9)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (10)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (11)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (12)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (13)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (14)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (15)
Hidirellez coskusu Bayraktar Köyü'nde devam etti (16)
Seher Sengüllü Yilmaz
Metni Sesli Dinle

Baharın gelişini temsil eden Hıdırellez nedeniyle İzmit Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri bugün Bayraktar Köyü’nde büyük bir coşkuyla devam etti

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri bugün Bayraktar Köyü’nde büyük bir kalabalıkla devam etti. Köy muhtarlıkları ile ortaklaşa düzenlenen programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, Anadolu Alevi Canlar Federasyonu Genel Başkanı Zeynel Şahan, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı ve İzmit Belediyesi Koordinatörü Birol Sağlam, Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Eren Kurt, Alevi Kültür Dernekleri Yamanlar Şube Başkanı Hüseyin Görer, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi Tavşantepe Cemevi Başkanı Halil İncesu, Çınarlı Cemevi Başkanı İrfan Yoloğlu, Körfez Cemevi Başkanı Ziya Haradağ, Kocaeli Vartolular Derneği Başkanı Ercan Bağseçen, Derince Yenikent Cemevi Başkanı Aysel Ersoy,  Gültepe Cemevi yönetim kurulu üyeleri, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, İyi Parti İzmit İlçe Başkanı Ayşegül Babacan, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, muhtarlar ve bölge halkı katıldı.

Milletvekili Adayları Da Yerini Aldı

Önceki dönem Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı ve Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Adayı Doğan Demir, CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Muhip Kanko ve Caner Arduç, İyi Parti Kocaeli Milletvekili Adayları Pelin Coştur Filiz, Hasan Sır ve Şanbaz Yıldız, Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayları Serpil Topal ve Eylem Arzu Kayaoğlu da programdaki yerini aldı.

Hürriyet, “Selam Olsun”

Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Güç için para için boyun eğen Hızır Paşanın değil “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyen Pir Sultanın yoldaşlarına selam olsun. Enel Hak Dediği için derisi yüzülen Halla-cı Mansur’un yarenlerine selam olsun. Zalimin zulüm ettiği her yerde mazlumun yanında taraf olan Hüseyni duruş gösteren siz canlara selam olsun. Aklı, ilmi, irfanı ve bilimi ile yolumuza ışık tutan Hacı Bektaşi Veli’nin canlarına selam olsun. Bugün 6 Mayıs Deniz’lerin  ölüm yıldönümü. Bağımsız Türkiye için idama yürüyen Denizler’e, Yusuf’lara, Hüseyin’lere selam olsun. Cumhuriyetin, Kuva-yi Milliyenin, Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarına selam olsun

“Hıdırellez Kardeşliktir, Hoşgörüdür”

Hepiniz Hoşgeldiniz, sefa getirdiniz. Herkesi Aşkı muhabbetlerim ile selamlıyorum. Bugün Hıdırellez; Hıdırellez kardeşliktir, barıştır, hoşgörüdür, dayanışmadır, yan yana olabilmektir. Hıdırellez, uyanıştır, berekettir, cemrenin doğaya sevdasıdır. Hızır ile İlyas’ın buluştuğu Hıdırellez gününde lokmalarımızla, nefeslerimizle, muhabbetimizle bu yıl da sizlerle bir aradayız. İnsanları birbirine kardeşçe yaklaştıran, bir araya getiren özel günlerimiz vardır. Bu özel günlerde acıların ve sevinçlerin paylaşılması, insanların birbirleriyle görüşmeleri ve tanışmaları yaşamımıza özel bir anlam katıyor.

“Umut Kaynağı”

Değerli Canlar Anadolu’da yaşayan bütün topluluklarda, Alevi – Bektaşi inancında, Hızır’ın çok ama çok önemli bir yeri var. O, insanların yardımına koşan, boz atlı Hızır’dır. Biri gurbete gönderilse Hızır’a emanet edilir. ‘Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez’ sözü aslında bize bir umut kaynağı. Hepimiz birbirimizin hızırı olmak zorundayız. Hızır cümle canların yardımcısı olsun. Ülkemize nice bahar bayramlarını getirsin. Hizmetleri Hak Muhammed Ali katında kabul olsun. Sesiyle, nefesiyle, deyişleriyle bizlerle birlikte olacak değerli sanatçılarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.

“Aşk ile Kalın Canlar”

Bu organizasyonda emeği olan çok kıymetli muhtarlarımız var. Komitede yer alan değerli kardeşlerimin çok emeği var. Hepsine teşekkürü bir borç bilirim. Hayatımıza sağlık, neşe, keyif, huzur, mutluluk ve bereketin hayırlısı, güzel ülkemize her şeyin en iyisi gelsin. Bütün yuvalarımızda bolluk ve bereket olsun. Benim sizler için duam bu olsun değerli canlar. Hıdırellez bayramımız kutlu olsun. Semaha dönen canlarımıza selam olsun. Hizmetleri kabul olsun. Emeği geçen herkese, muhtarlarımıza, sivil toplum örgütlerimize bizleri yalnız bırakmayan canlarımıza çok teşekkür ediyorum. Aşk ile kalın canlar…” dedi.

Yılmaz, “Birbirimizin Hızırı Olalım”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, “Hıdırellez kadim Anadolu ve Mezopotamya topraklarında mayalanıp günümüze gelmiş, doğanın can bulduğu bir bayramdır. Hızır; darda, zorda olana yetişir. Birbirimizin hızırı olalım, bu dayanışma günlerinden buna çok ihtiyacımız var. Doğanın bize sunduğu tüm renkleri tüm kokuları içimize çekelim. Güzel dileklerimizi dileyerek el birliğiyle baharı ülkemize getirelim. Sevgili belediye başkanımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Hıdırellez Coşkusunu Doyasıya Yaşadılar

Makbule Oral’ın konseri ile başlayan program, Karacaahmet Sultan Derneği Semah Topluluğunun semah gösterisi ile devam etti. Programda lokma duası okundu, misafirlere lokma dağıtıldı. Gün boyu devam eden konserler ve müzik dinletileri ile vatandaşlar Hıdırellez coşkusunu doyasıya yaşadı. Hıdırellez Şenlikleri Düzenleme Kurulu Başkanı Ali Aktaş katkılarından dolayı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e plaket takdim etti.