HIDIRELLEZ COŞKUSU BALÖREN KÖYÜ’NDE DORUĞA ULAŞTI

8 Mayıs 2023
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (2)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (3)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (4)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (5)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (6)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (7)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (8)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (9)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (10)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (11)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (12)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (13)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (14)
Hıdırellez coşkusu Balören Köyü’nde doruğa ulaştı (15)
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesinin, doğanın uyanışını ve baharın gelişini temsil eden Hıdırellez’i kutlamak için düzenlediği şenlikler 3. gününde Balören Mahallesi’nde büyük bir coşkuyla kutlanarak tamamlandı

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri Balören Köyü’nde büyük bir coşkuyla yapıldı. Hıdırellez coşkusunun doruğa ulaştığı programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü Yılmaz, Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Yamanlar Şube Başkanı Hüseyin Görer, Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetin Kurulu Üyesi Eren Kurt, Vartolular Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Eray Akbal, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı ve İzmit Belediyesi Koordinatörü Birol Sağlam, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu, Çınarlı Cemevi Başkanı İrfan Yoloğlu, Yenikent Cemevi Başkanı Aysel Ersoylu, İyi Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Av. Kamil Şirin, CHP Kocaeli Milletvekili Adayları Muhip Kanko ve Caner Arduç, Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Eylem Kayaoğlu, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Hürriyet’ten Emekçilere Teşekkür

Programın açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu organizasyonlar bir ekip işidir. Herkesin emeği var. 3 gündür devam eden Hıdırellez şenlikleri için Bayraktar Köyü Muhtarımız Ali Cevat Tomardur, Mecidiyeköy Muhtarımız Fahrettin Korkutan, Balören Köyü Muhtarımız Ahmet Demir ve düzenleme komitesinden yer alan Ali Aktaş ile Birol Sağlam’a teşekkür ederim. Bizleri yalnız bırakamayan semah ekiplerinin ve değerli sanatçıların emeğine, yüreğine sağlık.

“Bütün Canlara Selam Olsun”

Baharı beraber karşılamak bizim için gerçekten çok kıymetli. Baharı getiren bütün canlara selam olsun. Cumhuriyetin, Kuvayi Milliyenin, Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli evlatları, selam olsun hepinize. Hıdırellez kardeşliktir, barıştır ve hoşgörüdür. Hıdırellez, uyanıştır, berekettir ve cemrenin doğaya sevdasıdır. Bu güzel günlerde hepinizin hanesine huzur ve bereket diliyorum.

“Muhabbetimizle Bir Aradayız”

Hızır ile İlyas’ın buluştuğu Hıdırellez gününde lokmalarımızla, nefeslerimizle, muhabbetimizle bir aradayız. İnsanları birbirine kardeşçe yaklaştıran, bir araya getiren bu özel günlerde acıların ve sevinçlerin paylaşılması, insanların birbirleriyle görüşmeleri ve tanışmaları çok kıymetli.

“Birbirimizin Hızırı Olmak Zorundayız”

Anadolu’da yaşayan bütün topluluklarda, Alevi – Bektaşi inancında, Hızır’ın çok ama çok önemli bir yeri var. O, insanların yardımına koşan, boz atlı Hızır’dır. Biri gurbete gönderilse Hızır’a emanet edilir. ‘Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez’ sözü aslında bütün ülkemize bir umut kaynağı. Hepimiz birbirimizin hızırı olmak zorundayız. Hızır cümle canların yardımcısı olsun.

“Daha Güzel Bayramlara”

Sesiyle, nefesiyle, deyişleriyle bizlerle birlikte olacak değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Hayatımıza sağlık, neşe, keyif, huzur, mutluluk ve bereketin hayırlısı, güzel ülkemize her şeyin en iyisi gelsin. Bütün yuvalarımızda bolluk ve bereket olsun. Benim sizler için duam bu olsun değerli canlar. 14 Mayıs sonrası daha güzel bayramları siz değerli canların coşkusuyla kutlamak nasip olsun.

“3 Fidanın Acısını Yaşıyoruz”

Mayıs ayında her ne kadar Hıdırellez coşkusunu yaşasak da bir yandan da hüzün yaşıyoruz. 3 fidanın anısını, acısını yaşıyoruz. 3 fidanımıza; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a bütün canlardan selam olsun. Tam bağımsız Türkiye için onları şükranla selamlıyoruz.

Büyük Bir Kalabalık

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Hıdırellez programı Makbule Oral’ın konseri ile başladı. Şahkulu Sultan Vakfı Semah Topluluğu ve Maltepe Cemevi Semah Topluluğunun semah hizmetinin ardından lokma duası yapıldı, vatandaşlara lokma dağıtıldı. Erdal Erzincan ve Mercan Erzincan’ın konseri ile coşku doruklara ulaştı. Gün boyu devam eden etkinlikler sonunda vatandaşlar İzmit Belediyesine teşekkür etti.