HÜRRİYET: İHALELERİ YANDAŞLARINIZA VERİP BİZE İFTİRA ATIYORSUNUZ

12 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bizim derdimiz rant olsaydı Devlet Malzeme Ofisi’nden üçte bir fiyatına fotokopi makinesi almakla uğraşmazdık. Bize yandaş iftirası atıyorsunuz, sürekli kendi yakınlarınızdan isimlere ihaleleri veriyorsunuz” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü meclis toplantısında AKP ve MHP’li meclis üyelerinin ihalelerde rant olduğuna ilişkin asılsız iddialarına fotokopi makinelerini örnek göstererek cevap verdi. “Bir kurumda fotokopi makinesi kiralık olur mu?” diye soran başkan Hürriyet, “Buradan tüm vatandaşlarımıza, tüm meclis üyelerimize, tüm basın mensuplarına soruyorum; bir kurumda fotokopi makinesi kiralık olur mu arkadaşlar? Biz göreve geldiğimizde fotokopi makineleri kiralıktı. Hiç de karlı değil.

“Derdimiz Rant Olsa; DMO’dan Almazdık”

Biz, hizmet araçlarında olduğu gibi kiralamayı tamamen ortadan kaldırdık. Hani, bizim üzerimize yapıştırmaya çalıştığınız rant konusu var ya; bizim derdimiz rant olsaydı o araçları satın almak için uğraşmazdık. Gülümse kafeleri işletmekle uğraşmazdık. Sizin gibi küçücük rakamlara birilerine işlettirirdik. Derdimiz rant olsaydı; gidip Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) fotokopi makinesi almakla uğraşmazdık. Bakın; Devlet Malzeme Ofisi’nden satın aldık. Başka yerden de almadık ve 3’te bir fiyatına aldık. Bu süreçte sadece fotokopi makinelerinden bile yaptığımız tasarruf çok ciddi bir tasarruf” dedi.

“İhaleleri Sürekli Yakınlarınıza Veriyorsunuz”

Büyükşehir Belediyesinin yaptığı fotokopi makinesi kiralama ihalesini gündeme taşıyarak AKP’li sıralara seslenen başkan Hürriyet şu sözleri kaydetti: “Sizin Büyükşehir Belediyeniz 2,5 milyonluk fotokopi makinesi kiralama ihalesi yaptı. Ama bunu göremezsiniz. Neden? Çünkü afilli bir isim koydular ihalenin adına ve ‘çıktı, hizmeti alma’ dediler. Bal gibi fotokopi makinesi kiralama ihalesi sizin Kocaeli Büyükşehir belediyeniz. Kiralama ihalesini kim aldı? Gülnur Bozkurt. Tanıyor musunuz?  AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları’nda Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı. İlgili arkadaşların bir araştırmasını öneriyorum. Gülnur Bozkurt, bir süredir Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki ihaleleri alan arkadaş. Bize yandaş diyorsunuz, sürekli kendi yakınlarınıza, teşkilatlarınızdan isimlere ya da onların akrabalarına ihaleleri veriyorsunuz” sözlerini kaydetti.