HÜRRİYET: KENT ORKESTRAMIZIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İZMİT’İN ÇOCUKLARI

7 Haziran 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında İzmit Belediyesi Kent Orkestrası ile ilgili verilen önergeye açıklık getiren İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Orkestramızın büyük çoğunluğu İzmit’imizin çocukları. Bazı enstrümanlar için İzmit’ten başvuru olmadığı için ikinci sınavda İzmit dışını serbest tuttuk” dedi

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında AKP’li meclis üyesi Erkan Aksoy, verdiği önerge ile İzmit Belediyesi Kent Orkestrası’na İzmit dışından müzisyen alınıp alınmadığını sordu. Konuya açıklık getirerek Kent Orkestrası’nın büyük bir çoğunluğunun İzmit’in çocuklarından oluştuğunu belirten İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Biz ilk olarak İzmitli tercihiyle ilana çıktık ve bu sınavları alanında uzman dünyaca ünlü iki profesör hocamız yaptı. Hiçbir şekilde müdahil olmadık. Gerçekten profesyonel bir kent orkestrası.

“Şeffaf ve Kayıt Altında”

Öncelikli tercihimiz İzmit’ten müzisyenlerimize yer vermekti. Kent orkestralarının bazı standartları vardır. Bazı müzik aletleri olmazsa olmazdır. Fakat o müzik aletlerini çalan müzisyen ne yazık ki bulunamadı. Mesela viyola gibi müzik aletleri zordur. Orkestramızın büyük çoğunluğu İzmit’in çocukları. Bunu her fırsatta söylüyorum. Son 4-5 tane eksiğimiz kalınca tekrar sınav açtık. İzmit’ten bulamadığımız için mecburen İzmit dışını da serbest tuttuk. Eğer İzmit’ten tekrar çıkarsa önceliğimiz İzmit’ti. İkinci sınav da gayet güzel, şeffaf, kayıt altında, düzgün bir şekilde yapıldı. Şu anda da muhteşem bir kent orkestramız var.

“İnsanları Kimliklerine Göre Kategorize Etmiyoruz”

Çok kısa sürede il dışından davetler alıyorlar. Yakın zamanda konserlere de başlayacaklar. Bütün sınav kayıtlarını arzu ederseniz sizlere verebiliriz. Hocalarımızın telefon numaralarını verebilirim. Onlarla görüşerek nasıl bir değerlendirme yaptıklarını kendilerine sorabilirsiniz. Roman vatandaşlarımız da var ama biz insanları kimliklerine göre kategorize etmiyoruz. İsim listesini size de sunarız ki zaten ilan da ettik. Bu organizasyonun başında hocalarımız var. Hiçbir akrabam yok ki zaten soy ağacımı da göstermiştim. Bu kentin müzisyeni Ersan Hoca işin koordinasyonunda yer alıyor. Akademimizin başında da Prof. Dr. Cihat Aşkın var” ifadelerini kullandı.