HÜRRİYET: OTOBÜSLERİ YILLARCA GARAJLARDA ÇÜRÜMEYE MAHKUM EDENLER ‘KAMU MALI’ DEYİNCE BİR GÜLME GELİYOR

20 Temmuz 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AKP’li meclis üyesi Halil Atay’ın belediyeye ait otobüsün başıboş bırakıldığı iddia ettiği ve soruşturma sonrası yalan olduğu ortaya çıkan paylaşımına yanıt vererek: Birilerinin kasasını doldurmak için araç kiralayarak, yıllarca bu otobüsleri garajlarda çürümeye mahkûm edenler, milyonlarca liraya makam araçları kiralayanlar kamu malı deyince bir gülme geliyor” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AKP’li meclis üyesi Halil Atay’ın belediyeye ait otobüsün başıboş bırakıldığını ve 100 bin lira harcandığını iddia ettiği paylaşıma cevap verdi. Soruşturmanın tamamlandığı olayda Atay’ın elinde bu iddiaları ispatlayacak bir belge olmamasının yanı sıra otobüse 2022 yılında 11 bin TL harcandığı belge ve faturalarla ispatlandı. Başkan Hürriyet, konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: Ve bir araç hikâyesi…

“Yalanın Siyaseti Olur Mu? Onlara Göre Olur”

AKP’li meclis üyesi İzmit Belediyesine ait bir otobüsün camları ve kapıları açık şekilde başıboş bırakıldığını ve o otobüse 100 bin lira harcandığını, kamu malı edebiyatı yaptığımızı iddia etti. Soruşturma yaptık ve müfettiş, iddia sahibi meclis üyesinin bilgisine başvurdu, belgeleri istedi. 100 bin lira masraf yapıldığına dair elinizdeki belgeyi alabilir miyiz dedi? Meclis üyesi ne dese beğenirsiniz Belge yok. E neye dayalı söylediniz bunu? Ee ben siyaset yapıyorum. Yalanın siyaseti olur mu? Onlara göre olur.

“24 Saat Geçmeden Hizmete Girdi”

Belediye tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı. Otobüse 2022 yılında sadece 11 bin TL harcandığı belge ve faturalarla ispatlandı. Yani 100 bin lira da yalan çıktı. Aracın 3, 4 gündür terkedilmiş halde bırakıldığı da tabi ki yalandı. Çünkü personel taşıyan bu araç fren arızası nedeniyle daha fazla yol gidemediği için bulunduğu yerde kapıları kilitlenerek kenara çekildi ve parça tedarik sonrası arızası giderildi ve 24 saat bile geçmeden tekrar hizmete girdi.

“Fotoğrafları Çeken Kim?”

Kapıları kilitli aracı birileri açıyor, içindeki eşyaları yere saçıyor. Peki bu fotoğrafları çeken kim? AKP’li meclis üyesi ben çektim fotoğrafları diyor. Aracın içinde hırsızlık olmadığına göre kim neden kapıları açar? AKP Meclis Üyesinin, dışarıdan müdahale olmadan açılamayan otobüsün içine nasıl girdiği ise bilinmiyor. Birilerinin kasasını doldurmak için araç kiralayarak, yıllarca bu otobüsleri garajlarda çürümeye mahkum edenler, makam araçlarını eski diye beğenmeyip, milyonlarca liraya makam araçları kiralayanlar kamu malı deyince bir gülme geliyor insana.

“Daha Nasıl Yalanlar Duyacağız”

Daha nasıl yalanlar duyacağız. Bekleyip göreceğiz. Yakında açıklayacağımız belgelere karşı bakalım cevap verecek misiniz diye sormuştuk. Onu da bekleyip göreceğiz. Camiye ayakkabı ile girdiniz yalanı ve daha nice yalanlar gibi bize karşı yalanın siyasetini yapıyorlar. Ellerinde belge olmadan üstelik. Biz belgeleri ile iddiaları çürütüyoruz ama ufacık bir özür bile duyamıyoruz. Ne diyelim. Allah’a havale ediyoruz.