HÜRRİYET: SEBEP OLDUKLARI KAMU ZARARINI SOKAK SOKAK DOLAŞIP HALKIMIZA ANLATACAĞIZ!

28 Eylül 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2 yıl önce istedikleri 55 milyonluk kredi yetkisini vermeyen AKP ve MHP’lilerin ciddi bir kamu zararına sebep olduklarını ifade ederek, “Bunu biz halka tabi ki sürekli anlatacağız. Bu kamu zararını halk bilecek. Sokak sokak anlatacağız. Çünkü bu milletin parası” dedi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet araç satın alma sürecinin çetrefilli olduğunu ifade ederek, “İşte 2 yıldır mücadelemiz bu. Kolay bir süreç değil. O yüzden bir an önce diye ısrar ediyorduk. O yüzden üst üste meclisi topladık. Her geçen gün kamu zararı oluşuyor. 2 yıl önce bu 55 milyon verilseydi, bugün çok ciddi bir tasarruf ve mal varlığı olacaktı. Ama ne yazık ki kör siyaset, İzmit’i kaybetmiş olmanın verdiği hazımsızlıklarının hala devam ediyor olması bizi büyük rakamlar ödemeye mahkûm etti.

“Hizmetlerimize Engel Oldular”

2 yıllık süreçte ciddi bir kamu zararına sebep oldular. 55 milyonluk kredi istediğimizde 27 milyonunu zar zor aldık. Kalan 28 milyona onay vermediler. O 28 milyon şimdi oldu 125 milyon. Faiziyle birlikte 125 milyonu da geçecek. 2 yıl önce fazi oranı 0,68 iken faiz oranı bile şimdi 2’ye katladı. Bunu biz halka tabi ki sürekli anlatacağız. Bu kamu zararını halk bilecek. Sokak sokak anlatacağız. Çünkü bu milletin parası. Hiçbirimizin cebinden çıkmıyor bu para. İki yıl önceki 55 milyonluk kredi onaylansaydı bizim araçlarımızın büyük bir kısmını satın alabilecektik. Bugün o tasarruf ettiğimiz rakamlarla daha fazla kreş, kütüphane, aşevleri yapabilecek daha çok hizmet götürebilecektik.

Şirketlerin Tehditlerine Maruz Kalmayacaklar

Araçları satın aldığımız takdirde benden sonra gelecek olan başkanlar da hizmetlerini gönül rahatlığıyla yapabilecekler. Herhangi bir şirketin ‘Çekerim araçları’ tehdidiyle karşılaşmadan en az 10 yıl kullanabilecek. Biz bunları anlattığımızda AKP ve MHP’li arkadaşlar 10 yıllık araç mı olur dediler. Ama gittiler kendi belediyelerinde 10 yaşında araçlar kiraladılar. 10 yaşında araçlar kiralanabiliyorsa satın alacağımız araçlar da 10 yıl hizmet verebilir.