HÜRRİYET, “VERDİĞİMİZ BELGELERE CEVABINIZ VAR MI” DİYE SORDU

4 Nisan 2023
İzmit Belediye Meclisi
Metni Sesli Dinle

AKP Sıralarında Önce İftira Sonra Sessizlik

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Bıçkıdere Göleti yenileme işinde firmanın, belediyenin iş makinelerini ve personelini kullandığı iddialarına yanıt verdi. Hürriyet, “Bu işler için bir hakediş düzenlenmiş midir? Bu hakediş karşılığında firmaya para ödenmiş midir? Bunların cevabı sizde var mıdır? Evrakları verdik çünkü sizlere” diyerek belgeleri yayınladı. AKP sıraları ise bu sözler sonrası sessiz kaldı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Nisan ayı meclis toplantısında AKP Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu’nun Denetim Raporu üzerinden yaptığı iddialara yanıt verdi. Başkan Hürriyet, Bıçkıdere Göleti yenileme işi, doğrudan teminler ve belediyenin malzeme alımına ilişkin iddiaları yanıtladı.

Bu Yasal Bir Prosedürdür

Bıçkıdere Göleti ile ilgili iddialara hakediş belgeleri ve araç faturalarıyla cevap veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bizden iş alsın almasın herhangi bir firma bizim araçlarımızı kiralayabilir. Bizim iş makinalarımızla dışarıda iş yapabilir. Sadece bize has bir şey değil. Bu yasal bir prosedürdür. Belediye personeli ve araçları tarafından yapıldığını tespit ettiğiniz işler için bir hakediş düzenlenmiş midir? Bu hakediş karşılığında firmaya para ödenmiş midir? Bunların cevabı sizde var mıdır? Hakedişleri verdik çünkü sizlere.

Firmanın Hak Edişinden Düştük

İş bizim işimiz. Firma hızlı gitmesi için iş makinası ve işçiyi bizden kiralayabilir. İşçimiz ve iş makinamızı verdiğimiz halde üzerine bir de firmaya hakediş düzenliyorsak bunda her şeyi söylemeye hakkınız var. Ama bunu firmanın hakedişinden düşmüşsek orada yasal olmayan hiçbir şey yok. 2 saat beko loder aracımızı kiralamış firma. Resmi yazı da yazmış bize. Biz kiraladığımız araç ve çalıştırdığımız işçileri hakedişinden düşmüşüz” ifadelerini kullandı.