İZMİT BELEDİYESİ, ESKİ KONTEYNERLERİ ATÖLYELERİNDE YENİLİYOR, İZMİT’E KAZANDIRIYOR

9 Mart 2022
İzmit Belediyesi, eski konteynerleri atölyelerinde yeniliyor, İzmit’e kazandırıyor (3)
İzmit Belediyesi, eski konteynerleri atölyelerinde yeniliyor, İzmit’e kazandırıyor (4)
İzmit Belediyesi, eski konteynerleri atölyelerinde yeniliyor, İzmit’e kazandırıyor (5)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, ömrünü tamamlamış olan konteynerleri kendi öz kaynaklarıyla atölyelerinde yenileyerek vatandaşların hizmetine sunuyor

İzmit Belediyesi, kendi öz kaynaklarıyla üretmeye ve tasarruf adımları atmaya devam ediyor. Üreten belediye İzmit Belediyesinin Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de kent genelinde ömrünü tamamlayan konteynerleri kendi öz kaynaklarını kullanarak yenileyip vatandaşların hizmetine sunuyor. Rengârenk boyanan konteynerler sokaklara renk katmaya hazırlanırken İzmit Belediyesi ekipleri de İzmitliler için üretmeyi sürdürüyor.

Özmural, “Yaklaşık 160 Konteyneri İzmit’e Kazandırıyoruz”

İzmit’e renk katacak olan konteynerlerle ilgili bilgi veren İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Göreve geldiğimizden beri yapmak istediğimiz en önemli şeylerden bir tanesi öz kaynaklarımızı doğru kullanmak, tamir edilebilecekleri tamir etmek, yapılabilecek şeyleri kendi öz kaynaklarımızla üretmek gibi bir hedefimiz vardı. Bugün de yanımızda bu örneklerden bir tanesi var. Bu konteynerler yıllar önce alınmış fakat zamanında bakımı yapılamadığı için deforme olmuş. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekibimiz konteynerleri alarak bakımlarını gerçekleştirdiler. Standart renklerin dışında daha görünür olsun, İzmit’e renk gelsin diye farklı renklerde boyadılar. Yaklaşık 160 konteynerin bakımlarını yaparak kente kazandıracağız.

“Kendi Konteynerlerimizi Üretiyoruz”

Kendi konteynerlerimizi kendimiz yapmak gibi bir hedefimiz var ve arkadaşlarımız bu konu üzerinde yoğun olarak çalışıyor. İzmit’te 10 bine yakın konteyner var. 10 bin tane konteynerin de yerinde yıkanma ve dezenfektesiyle ilgili bir araç temiz etmiştik. Günde 50-80 arası konteyneri dezenfekte ediyoruz. Özellikle yaz aylarında koku problemi yaşandığı için vatandaşlarımızdan şikâyet alıyorduk. Bunun önüne geçmek amacıyla otomatik yıkama aracıyla arkadaşlarımız bütün kentte bu yıkamaları yaparak vatandaşa daha temiz konteynerler bırakıyor. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Derya, “Yenisini Alan Değil Yenileyen Belediye”

Temizlik İşleri Müdürü Cemal Derya, “Sahada kullandığımız 800 litre standart saç konteynerlerini kendimiz üretmeye başladık. Sahada ömrünü tamamlayan çok fazla konteyner var. Bugünkü gelinen maliyetler belli. Biz bunların maliyetlerini 4’te 1 oranına kadar düşürdük. Kendi öz kaynaklarımızla kendi atölyelerimizde 800 litre ve 400 litre iki tip saç konteyneri üretimine başladık. Onları da kısmetse Ramazan ayında sahaya sürmeye başlayacağız. Bu arkamda bulunan konteynerler artık ömrünü tamamlamaya başlamıştı. El atmak zorundaydık. Çürümeye başlamış konteynerlerin eksik parçalarını temin ederek, elimizdeki ürünleri kullanarak yeniledik. Yenisini alan değil yenileyen, üreten belediye olarak atölyelerimizde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.