İZMİT BELEDİYESİ KENDİ ÖZ GÜCÜYLE HEM TASARRUF SAĞLIYOR HEM ÜRETİCİYE DESTEK OLUYOR

23 Ağustos 2022
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın (1)
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın (2)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (1)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (2)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (3)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (4)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (6)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (7)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (8)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (9)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (10)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (11)
İzmit Belediyesi kendi öz gücüyle hem tasarruf sağlıyor hem üreticiye destek oluyor (12)
Metni Sesli Dinle

Üretici dostu İzmit Belediyesinin Kozluca’daki kendi arazisinde ektiği silajlık mısırların hasadı devam ediyor. Hasada katılan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, İzmit Belediyesinin kendi özgücüyle üreticiyi desteklemeye devam edeceğini vurguladı

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in tarımsal kalkınma hamleleri ile İzmit’te meyvelerini vermeye devam ediyor. Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yükseldiği bir dönemde; dışarıdan alım yapmadan maliyetleri düşürerek kendi imkânları ile eken, biçen ve hasat eden İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, silajlık mısır hasadına devam ediyor.

 

MISIR HASADI SÜRÜYOR

Üreticiyi her daim destekleyen İzmit Belediyesi geçtiğimiz aylarda kendisine ait yaklaşık 90 dönümlük araziye silajlık mısır tohumu ekmişti. Mısırların hasadı Kozluca Mahallesi’nde bulunan arazide sürüyor. Mısır hasadına İzmit Belediye Başkanı Dilek Yalçın, İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Mehmet Çetinkaya ve İzmit Belediyesi Muhtar Hizmet Masası Komisyon üyesi Ercan Umutlu katıldı.

 

“ÜRETİCİMİZE BİR NEBZE DE OLSA NEFES ALDIRIYORUZ”

İzmit Belediyesinin Kozluca Mahallesi’nde yetiştirdiği silajlık mısırların hasadında konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Aylar öncesinde burada silaj projemizi başlatmıştık. Silaj projemizle artan üretim maliyetleri karşısında çiftçimizi desteklemeyi ve bir nebze de olsa çiftçimize nefes aldırmayı amaçlamıştık. Bunu yaparken de kendi öz kaynaklarımızı kendi özgücümüzü kullanarak çiftçimizi desteklemek istedik. İzmit Belediyesi olarak yaklaşık 90 dönüme yakın bir arazimiz var. Bu arazide önce bir toprak analizi yapıldı.

 

“KÜÇÜK ÇAPLI HAYVANCILIK İŞLETMELERİ”

Arazi niteliğine göre burada bazı alanlarda su gerektiren yerlerde mısır, suyun az olduğu yerlerde de şeker sorgumu bitkisini ektik. Toplamda da buradan elde ettiğimiz hasatla yaklaşık 1000 tane mısır silajı paketini elde etmeyi hedefliyoruz. Hedef kitlemizde yaklaşık 1600 tane hayvancılıkla uğraşan işletme sahibi. Bu işletme sahipleri içerisinde de 1 ila 5 arasında hayvanı olan, aile bireylerinin bizzat kendisinin üretime katkı verdiği küçük çaplı işletmeler var. 90 dönüme yakın alanımızdan elde ettiğimiz silajımızla İzmit Belediyesi sınırları içerisindeki bu 1 ila 5 arasında hayvanı olan çiftçilerimize destek vereceğiz.

 

“AMAÇ ÜRETİM MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK”

Buradaki amacımız artan üretim maliyetlerini aşağıya çekmek ve tarımsal üretimin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Özellikle son yıllarda tarım alanında üretim maliyetlerinde çok ciddi oranlarda artış oldu. Gübre maliyetleri, fide maliyetleri, yem maliyetleri minimum yüzde 100 oranında, dönem dönem yüzde 400’lere kadar zamlandı. Bu şartlar altında ne yazık ki tarımsal faaliyetin, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği kalmamıştır. Biz İzmit Belediyesi olarak bu sürece bir katkımız olsun istedik. Kendi bütçemiz ve imkanımız doğrultusunda çiftçimizi sübvanse edelim dedik.

 

“ÜRETİCİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Daha öncesinde çiftçilerimize başka desteklerimiz de oldu. Çiftçilerimize gübre desteği verdik, sebze fidelerini hibe olarak verdik. Son 2 yıl içerisinde yaklaşık 370 bin adet sebze fidesini burada köylerimizde vatandaşlarımızla paylaştık. Bugün ki hedef kitlemiz ise hayvancılık yapan işletme sahipleri. Bundan sonraki süreçte de geçmişte olduğu gibi hibelerimizi, desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm üreticilerimiz için şimdiden hayırlı olsun.

 

“BELEDİYEMİZ ARTI DEĞER YARATIYOR”

Tarım arazimizde İzmit Belediyesinin ziraat mühendisleri, müdürlüğümüzün kendi çalışanları bu değeri yaratıyorlar. Toplamda 1 milyon liralık bir tasarruf yaratmış oluyoruz aslında. Eğer bu rakamı nakit harcamak durumunda kalsaydık bir gider unsuru oluşturmuş olacaktık. İşin güzel tarafı belediyenin kendi arazisini kullanarak bir artı değer yaratmış olmasıdır. Bir ay sonra da şeker sorgumu hasadını yapacağız. Hemen hemen ekilmeyen hiçbir arazimiz kalmadı. Bütün arazilerimizi değerlendirmiş olduk. Bu projeler sadece sezonluk değil, bundan sonraki süreçte de projelerimiz devam edecek. Önümüzdeki süreçte de yine burada mısır ekimi, şeker sorgumu ekimi yapacak ve çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.