İZMİT BELEDİYESİ KÖSEOĞLU VE CEBESOY SOKAK ESNAFIYLA BULUŞTU

13 Mayıs 2022
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (1)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (2)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (3)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (5)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (6)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (8)
İzmit Belediyesi Köseoğlu ve Cebesoy Sokak esnafıyla buluştu (9)
Metni Sesli Dinle

Torun: TEDAŞ Artık Engellemezse Çalışma Hemen Başlayacak

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, Köseoğlu ve Cebesoy Sokak’ta işletmeleri bulunan esnaflarla bir araya gelerek yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan Yeniden Düzenleme Projesi üzerine fikir alışverişinde bulundu

Kentte gerçekleştireceği projeleri halka soran ve çalışmalarını bu doğrultuda şekillendiren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde, Karabaş Mahallesi Rauf Orbay Caddesi’nde olduğu gibi yine o bölgede bulunan Köseoğlu ve Cebesoy Sokak’ta da yeniden düzenleme projesi hayata geçirilecek. Yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan proje ile ilgili bugün, programı sebebiyle yurt dışında bulunan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’i temsilen Başkan Yardımcısı Emirşah Torun ile Fen İşleri Müdürü Burak Güreşen bölge esnafıyla bir araya geldi.

Soru İşaretleri Ortadan Kalktı

Gerçekleştirilecek yenileme projesinin sunumunu yapan İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, bölge esnaflarının fikrini alarak proje ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Yurt dışı programı sebebiyle İzmit’te bulunmayan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Emirşah Torun devamında şu ifadelere yer verdi; “Ülkemizi uluslararası bir çalıştayda temsil etmek amacıyla İsveç’te bulunan İzmit Belediye Başkanımız Av. Fatma Kaplan Hürriyet, kendisi burada bulunamasa dahi işlerin aksamaması amacıyla sizlerle görüşmek adına bizleri görevlendirdi.

Torun, “Vatandaşlarımızın Fikirleri Bizler İçin Esas Ve Kıymetli”

Bildiğiniz üzere İzmit Belediyesi, sosyal belediyecilik adına yaptığı çalışmaların tamamını ‘ben yaptım oldu’ dememek için ilgili insanlarla ve paydaşlarla paylaşıyor. Tıpkı Fethiye Caddesi’nde, Yeşilova Mahallesi Turan Güneş Caddesi’nde ve Karabaş Mahallesi Rauf Orbay Caddesi’nde olduğu gibi yapacağımız çalışmaları, tamamen bu bölgelerde faaliyette olan ve kullanan vatandaşlarımızın fikirleri bizler için esas ve kıymetli oluyor. Bu sebeple bugün sizlerle bir araya geldik. Proje kapsamında çalışma yapacağımız iki sokağımız var; Köseoğlu Sokak ve Cebesoy Sokak. Bildiğiniz üzere Rauf Orbay Sokak’ı tamamladık. Bu çalışma sonrası bölge esnafı ve halkından çok olumlu geri dönüşler aldık. Bizde bundan büyük mutluluk duyduk.

“Muhtarımız İle Sürekli İletişim Halindeyiz”

Biz İzmit Belediyesi olarak istiyoruz ki; aynı çalışmayı diğer iki sokağımızda da gerçekleştirelim. Bu çalışmaları üst bölgelerde de yapmayı planlıyoruz. TEDAŞ ile ilgili bazı pürüzler ve engellemeler var. Bu pürüzleri de aştığımız takdirde çalışmalara hemen başlayacağız. Tüm çalışmalarımızı Fen İşleri Müdürlüğümüzün öncülüğünde yapıyoruz. Müdürümüz Burak güreşen, projelerin tasarımından hayata geçirilmesi ve hatta sonrasındaki süreçte de takibine sürekli olarak devam ediyor. Ayrıca sağ olsun Karabaş Mahallesi Muhtarımız Arif Çelik’te sürekli olarak sizlerin taleplerini bizlere iletiyor. Bende Başkanımız adına, kurumumuz adına kendisine emekleri için teşekkür ediyorum.”

Güreşen, “Tedaş’tan Bir Türlü İzin Alamıyoruz”

Emirşah Torun’un ardından söz alarak projeyi bölge esnafına anlatan ve yapılacak önemli dokunuşlarla sokağın ambiyansının tamamen değişeceğini dile getiren İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürü Burak Güreşen, normal şartlarda projeyi çok daha önceden başlatacaklarını ancak bir kez daha engellemelerle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Çalışma yapılacak sokaklardaki elektrik direkleriyle ilgili TEDAŞ’ın engellemeleri ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Güreşen, “Normal şartlarda bu çalışmaya şu an için başlamış olmamız gerekiyordu. Ancak bu direkler konusunda TEDAŞ’tan bir türlü izin alamıyoruz” dedi.

“Sizin Desteğinizle Bu Sorunu Da Aşacağız”

TEDAŞ’a resmi yazı yazmalarına karşın olumsuz cevap aldıklarını kaydeden Güreşen, “Aslında hepiniz görüyorsunuz, direkler çok eski. Rauf Orbay’da olduğu gibi, sokak aydınlatmaları yaptığımızda nasıl güzel olduğunu da biliyoruz. Biz TEDAŞ’a yazımızı yazdık ama olumsuz cevap aldık. Bütün masrafların kurumumuz tarafından karşılanacağını belirterek yeniden iletişime geçtik ancak bir kez daha olumsuz cevap aldık. O sebepten ötürü şu an için projeye başlayamıyoruz. Tabii sizin de desteğinizle bu sorunu aşacağımızı umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sorunun Çözümüyle Birlikte Çalışmalara Başlayacağız”

İzmit Belediyesi olarak projeyi hayat geçirebilmek adına şu an için hazır olduklarını ve TEDAŞ’ın onayı sonrası vakit kaybetmeden sırasıyla iki sokakta çalışmalara başlayacaklarının müjdesini veren Güreşen, “Muhtarımızla sürekli olarak irtibat halindeyiz. O sorunu çözdüğümüzde çalışmalarımıza başlayacağız, proje için kurum olarak hazırız. TEDAŞ ile ilgili sorunu aşmadan çalışmaya başladığımızda hepimiz için daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. O yüzden yakın zamanda aşacağımıza inandığımız bu sorunun ortadan kalkmasıyla, TEDAŞ’tan onayı almamızla birlikte sırasıyla iki sokağımızda çalışmaları başlatacağız. Çalışmayı başlattıktan sonraki süreçte, her sokağımız için 30-40 gün içerisinde de projeyi tamamlamış olacağız” şeklinde konuştu.