İZMİT BELEDİYESİ PSİKOLOGLARINDAN GÖKSU AYMERGEN ANLATTI

27 Şubat 2023
Metni Sesli Dinle

‘Depremzede Çocuklara Okulda Nasıl Yaklaşılmalı?’

İzmit Belediyesi psikologlarından Göksu Aymergen, depremden etkilenen ve farklı okullarda eğitimine devam etmek zorunda kalan çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini anlattı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıcı etkilere sebep olan deprem felaketinin ardından depremzede çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri için farklı illere nakilleri gerçekleşti. İzmit Belediyesi psikologlarından Göksu Aymergen de çocuklara yeni okullarında nasıl yaklaşılması ve nelere dikkate edilmesi gerektiğini anlattı.

“Öğretmenlere Önemli Bir Rol Düşüyor”

Öğretmenlere önemli bir rol düştüğünü vurgulayan Psikolog Göksu Aymergen , “Çocuklar kaygılı, korkulu ve mutsuz hissettikleri için aslında diğer okuldaki öğrencilere bilgi verilmesi gerekiyor. Öğretmenlere bu konuda önemli bir rol düşüyor. Hem çocuklara bilgi verme noktasında hem de depremzede olarak nakledilen çocuklara davranış noktasında. Çocuklara direkt olarak olay anını anlatmaları veya ne istedikleri tam olarak sorulmamalı.

“Güvende Hissetirmemiz Gerekiyor”

Aslında izleyerek yaklaşmamız gerekiyor. Onların ihtiyaçlarını fark etmek ve öncelikle güvende hissettirmemiz gerekiyor. Güvelik ihtiyacı karşılandıktan sonra da psikolojik olarak bir ihtiyaçları varsa veya size anlatmak istiyorlarsa yanında olduğunuzu hissettirmek; onları uzmanlara yönlendirmek gerekiyor. Ayrıca sınıf içerisinde gruplaşmalara, akran zorbalıklarına maruz kalmamaları için sınıf arkadaşlarıyla da görüşülebilir.

“Okulun İyileştirici Bir Etkisi Bulunur”

Okulların depremden etkilenen çocukların ruh sağlığının iyileşmesinde olumlu rol oynadığını söyleyen Aymergen, “Çocukların günlük rutinine dönmesi önemli. Çocukların günlük rutinin de okul çok önemli yer kaplıyor. Okulun aslında hem akranlarla sosyalleşme noktasında hem de aidiyet hissimizi arttırma noktasında çok önemli etkileri var. Hem duyguların paylaşımı hem de eğitime devam edilmesi, günlük hayata tekrar dönerek normalleşme hissini yarattığı için okulun iyileştirici bir etkisi bulunur” ifadelerini kullandı.