İZMİT BELEDİYESİNİN İPEK BÖCEĞİ EVİ’NDE ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

1 Haziran 2022
İzmit Belediyesinin İpek Böceği Evi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor (1)
İzmit Belediyesinin İpek Böceği Evi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor (2)
İzmit Belediyesinin İpek Böceği Evi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor (3)
İzmit Belediyesinin İpek Böceği Evi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor (5)
İzmit Belediyesinin İpek Böceği Evi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor (6)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi tarafından tarımsal kalkınma stratejisi doğrultusunda Süleymaniye Köyü’nde hayata geçirilen İpek Böceği Evi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor

Tarımsal kalkınma hamleleriyle üreticiye öncü olan, destek veren ve farkındalık yaratmaya devam eden İzmit Belediyesi, ipek böcekçiliğini İzmit’te yeniden canlandıracak İpek Böceği Evi’ni geçtiğimiz günlerde Süleymaniye Köyü’nde hizmete açtı. Hizmete açılması ile birlikte İpek Böceği Evi’nde başlayan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Gerçekleştirilen kura sonrası burada göreve başlayan gönüllü 4 kadın, her gün 4-5 saat arayla burada ipek böceklerini besliyor, zemini değiştiriyor ve yeni besleme alanı oluşturuyor.

Yaklaşık 90 Kilogram Koza Elde Edilecek

Geride kalan 11 gün sonunda 3 yaş olan ipek böcekleri, 35-40 günlük sürenin ardından koza halini alarak toplanmaya hazır hale gelecek. Yaklaşık 80-90 kilogramlık kozaların elde edileceği İpek Böceği Besleme Evi’nde tüm işlemlerinin tamamlanmasının ardından Koza Birlik, üretilen kozaları kullanılmak üzere İzmit Belediyesinden teslim alacak. İlk hasadı teslim edecek olan İpek Böceği Besleme Evi, ara vermeden yeni hasat için de çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.