İZMİT’İN İNCİSİ KAPANCA SOKAK HASRET KALDIĞI DEĞERE KAVUŞUYOR

21 Ekim 2022
İzmit’in incisi Kapanca Sokak hasret kaldığı değere kavuşuyor (1)
İzmit’in incisi Kapanca Sokak hasret kaldığı değere kavuşuyor (2)
İzmit’in incisi Kapanca Sokak hasret kaldığı değere kavuşuyor (3)
İzmit’in incisi Kapanca Sokak hasret kaldığı değere kavuşuyor (4)
Metni Sesli Dinle

Kentin tarihi değerine sahip çıkan ve turizm potansiyelini arttırmaya yönelik çalışmalar yürüten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle İzmit’in incisi Kapanca Sokak hak ettiği değere kavuşuyor

 

Göreve geldiği günden bu yana İzmit’in tarihi değerlerini ön plana çıkaracak çalışmalar yapan, kentte kültür ve sanat etkinliklerini arttıran ve İzmit’in gizli kalmış güzelliklerine değer katan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kapanca Sokağın turistik değerine kavuşması için büyük çaba harcadı. Önceki dönem küçük meblağlarla kiraya verilerek kişilerin inisiyatifine bırakılan yapıların geri alınması adına yapılan girişimler mahkeme süreçlerinden geçemediği için ihalelerin bitmesi beklendi.

 

SÜLEYMANPAŞA HAMAMI İZMİT’E KAZANDIRILDI

Kiralama ihalesi biten yapılar için bu kez de iade süreçleri başlatıldı. Yıllardır İzmit Belediyesine tahsis edilen, önceki dönemde kişilerin inisiyatifine bırakılan Süleyman Paşa Hamamı’nın Büyükşehir tarafından geri alınmak istenmesi üzerine harekete geçen Başkan Hürriyet, İzmitlilerle birlikte Süleymanpaşa Hamamı ve Şehr-i İzmit Kafe’yi kente kazandırdı. İhalesi biten birçok yapıyı yavaş yavaş bünyesine katmaya devam eden İzmit Belediyesi yapılara yeni fonksiyonlar yükleyerek bütüncül bir kullanım ve turizm potansiyeli oluşturmaya çalışıyor.

 

KAPI KAPI DOLAŞARAK ANKET ÇALIŞMASI YAPILDI

Kapanca Sokak’taki yapıların geri alınması sürecinde boş durmayan İzmit Belediyesi bölgede bakım işlemleri gerçekleştirdi. Bölgenin turizm potansiyelini ortaya çıkarmak isteyen İzmit Belediyesi önemli akademisyenlerle ev ev dolaşarak anket çalışması gerçekleştirdi. Halkın fikrini alarak çalışmalarına yön veren İzmit Belediyesi vatandaşların yönlendirmesi ile yol haritasını belirledi. 8 ay süren çalışmaların ardından bölgedeki binaların nasıl daha işlevsel kullanılacağı planlandı.

 

ŞİİR VE EDEBİYAT EVİ SANATSEVERLERİN İLK ADRESİ OLDU

Sanat kenti İzmit olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İzmit Belediyesi, çalışmalar kapsamında Şiir ve Edebiyat Evi’ni hayata geçirdi. Aydili Sanat Derneği ile işbirliği içerisinde Ruşen Hakkı anısına açılan Şiir ve Edebiyat Evi, sanatseverlerin İzmit’teki ilk adreslerinden biri olmayı başardı. Bölgede satın alınmamış tek yapı olan Kalender Korkmaz Evi İzmit Belediyesi tarafından satın alındı. Bölge ile bağlantısı olan ve Yeşilçam’ın ustası Hulusi Kentmen’in çocukluğunun geçtiği tarihi yapı kamulaştırıldı ve proje çalışmaları devam ediyor.

 

ATATÜRK EVİ’Nİ 3 YILDA 50 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Yıllarca atıl bırakılan Yeşil Konak, İzmit Belediyesince 3 yılda en az 50 bin kişinin ziyaret ettiği Atatürk Evi’ne dönüştürüldü. Ferdane Hanım konağının kurul süreçlerinin ardından restorasyon çalışmaları başlatıldı. Küçük Hamamda kültürel etkinlikler ve sergiler gerçekleştirildi. Kapanca Sokak için İstanbul Kültür Platformu ile bir araya gelen İzmit Belediyesi bu alanı kültür rotalarının içine eklenmesi için çalışmalar başlattı.

 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İtalya’dan başlayan ve Demre’ye kadar uzanan Avrasya Kültür Rotaları Derneği ile protokol yapan İzmit Belediyesi, bu alanın Paşasuyu ile birlikte kültür rotası olduğunu tescilledi ve yurtdışı yürüyüş meraklıları için bulunabilir hale getirdi. Bölgede yer alan Basın Müzesi için daha işlevsel olma noktasında çalışmalar başlatıldı. Sanayi Odasına ait yapının daha işlevsel kullanılması adına görüşmeler devam ediyor. Güllü Konak ismindeki binayı geri alan İzmit Belediyesi yapıyı Kadın Hafıza Merkezi, atölyeler ve Dantel Müzesi haline getirecek. Ayrıca aynı yerde bir oyuncak müzesi yapımı için çalışmalar devam ediyor.