NİKOMEDİA KAZILARI İZMİT KÜLTÜR, SANAT VE EĞİTİM VAKFI İLK GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

9 Mart 2023
IzKSV Genel Sekreteri Gülsah Çubuklu
Izmit Belediye Baskani Fatma Kaplan Hürriyet
Izmit Belediyesi Kültür ve Sosyal Isler Müdürü Ceren Öker Cömert
Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük
Nikomedia Kazilari Izmit Kültür, Sanat ve Egitim Vakfi ilk genel kurulunu gerçeklestirdi (3)
Nikomedia Kazilari Izmit Kültür, Sanat ve Egitim Vakfi ilk genel kurulunu gerçeklestirdi (4)
Nikomedia Kazilari Izmit Kültür, Sanat ve Egitim Vakfi ilk genel kurulunu gerçeklestirdi (5)
Nikomedia Kazilari Izmit Kültür, Sanat ve Egitim Vakfi ilk genel kurulunu gerçeklestirdi (6)
Nikomedia Kazilari Izmit Kültür, Sanat ve Egitim Vakfi ilk genel kurulunu gerçeklestirdi (9)
Prof. Dr. Tuna Sare Agtürk
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle geçtiğimiz yıl kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının (İzKSV) ilk genel kurulu yapıldı. Divan, yönetim ve denetim kurulu üyelerinin belirlendiği genel kurulda konuşan Başkan Hürriyet, “Nikomedia üzerine yapacağımız çalışmayı bütün kent bileşenleriyle geniş kesimlere duyurmak istiyoruz” dedi

Roma İmparatorluğu’na 46 yıl başkentlik yapan Nikomedia kentini tüm dünyaya tanıtmak amacı ile 22 Nisan 2022’de Resmi Gazetede tescil alan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İzKSV) Birinci Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesinde yapılan toplantı, Vakıf Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in açılış konuşması ile başladı.

Nikomedia Her Defasından Ayağa Kalkmayı Başardı

İzKSV Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Tarihi kentler depremlerden dolayı hep zarar görmüş ve yıkılmış. Nikomedia da M.S. 69 yılından beri pek çok deprem sonucu yıkılmış ama her defasında ayağa kalkmayı başarmıştır. İzmit kent merkezinin Nikomedia Antik Kenti’nin tam üzerine kurulmuş olması sebebiyle buradaki sistematik kazılar ne yazık ki sekteye uğramıştır. Nikomedia’ya ait araştırmalar hem bu sebeple hem de istikrarsız çalışmalar nedeniyle zorlaşmıştır.

Kent İçin Mücadele Ediyoruz

Göreve geldiğimizden bu yana Nikomedia tarihini daha fazla anlatabilmek, kentin marka değerini arttırabilmek ve çalışmaları daha sistematik yürütebilmek üzere mücadele ediyoruz. Tuna Şare Ağtürk hocamız ve Kocaeli Müze Müdürlüğünün destekleriyle bakanlıkla protokol yaptık. Bu çalışmaları kentin daha fazla sahiplenmesini ve kentin ileri gelenlerinin Nikomedia çalışmalarında elini taşın altına koyabilmeleri için vakıf kurmuştuk.

Geniş Kesimlere Duyurmak İstiyoruz

Hep birlikte kurduğumuz Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının antik kente dair çalışmaları hızlandıracağını temenni ediyoruz. Bugün de ilk genel kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu tarihi çalışmada yanımızda olan bütün dostlara teşekkür ediyorum. Nikomedia üzerine yapacağımız çalışmayı bütün kent bileşenleriyle geniş kesimlere duyurmak istiyoruz” dedi.

Kurul Üyeleri Belirlendi

Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Çukurbağ Kazıları Bilimsel Danışmanı İzKSV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Eray Bodur’un da katıldığı genel kurulda, Divan Kurulu Başkanlığına Cengiz Sarıbay, Divan Katip Üyeliğine Ceren Öker Cömert, Divan Saymanlığına ise Yağmur Soysal seçildi. Divan Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından vakfın kurul üyeleri okunarak oylamayla belirlendi.

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri olarak Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı F. Yavuz Ulugün, Genel Sekreter Gülşah Çubuklu, Yönetim Kurulu Üyeleri Naciye Özdemir ve Yağız Gülener oy birliği ile kabul edildi. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ise Emel Aracı, Prof. Dr. Namık Kemal Döleneken, İsmail Şahinbaş, Müzeyyen Ünal, Elif Can Küçükkaya oy birliği ile kabul edildi

Denetim Kurulu

Denetim Kurulu Asil Üyeliğine; Atakan Sonugelen, Cengiz Sarıbay, Yağmur Soysal, Denetim Kurulu Yedek Üyeliğine de; Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, Prof. Dr. İbrahim Şirin ve Fuat Biçici’nin seçilmesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantının devamında SMMM İlter Dursun tarafından vakfın 2022 yılına ait Gelir- Gider Tablosu ve Vakıf Bilançosu ile 2023 tahmini bütçesi okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Daha Güçlü ve Akılcı

Bunun yanı sıra vakfın 2023 yılında yapılacak faaliyetlerine dair katılımcılar tarafından fikirler ve görüşler bildirildi. İzKSV, 2023 yılı faaliyetlerine yeni üyelerin dahil olması ile daha güçlü ve akılcı yenilikler ile devam edecek. UNESCO Dünya Miras Listesine girme çalışmalarına hız kazandırılması kararı alınan genel kurul, tüm maddelerin oy birliği ile kabul edilmesi ve Vakıf Manifestosunun Yavuz Ulugün tarafından okunmasının ardından sona erdi.