ŞAKOĞLU, ‘ARAÇLARI SAKLIYORLAR’ İFTİRALARININ SAHİBİ TUTUŞ VE AKP’LİLERE SESLENDİ

6 Ekim 2022
Metni Sesli Dinle

“Keşke Akp’liler De İftira Peşinde Değil, Halkımız Gibi Hizmet Peşinde Olsaydı”

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu, İzmit Belediyesi Meclisi AKP’li Grup Başkanvekilinin, ‘Araçları garajda saklıyorlar’ yalanlarına basın açıklamasıyla cevap verdi. Teslim edilmiş araçları hizmetten saklanıyor yalanıyla paylaşan AKP’lilere seslenen Şakoğlu, “Gönül isterdi ki koca koca insanlar yalan peşinde koşacağına, bizler gibi halkın yaptığı gibi araçlarını halka hizmet için verip, bu taşın altına ellerini sokabilseydi” dedi

İzmit Belediyesi Basın Danışmanı Cem Şakoğlu, AKP’lilerin ‘Araçları garajlarında saklıyorlar’ yalanlarına gerçekleştirdiği basın açıklaması ile cevap verdi. Şakoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Biz aslında sürekli üzerimize yapıştırılan kaos ve kavgadan beslenen belediye konumuna vurduklarından dolayı çok üzgünüz. Bu üzüntümüzün yanında da bize böyle fırsatları verdiği için belki de bunu yapan arkadaşlara teşekkür etmemiz gerekiyor. Kent insanına kendi oluşturdukları algı ile bizi farklı göstermeye çalışmaları herkesin gördüğü üzere dönüyor dolaşıyor bir şekilde bir kayaya çarpıyor ve önlerine başka bir şekilde düşüyor.

“Şaşkınlık İçerisinde İzledik”

Bir süreç yaşandı ve dün bir anda AKP’yi İzmit Belediyesinde en üst düzeyde temsil eden arkadaşımız sosyal medya hesabından bir basın açıklaması yaptı. İzmit Belediyesi ve Fatma Kaplan Hürriyet’i kiralama süreleri biten araçları saklamakla suçladı. Saklamaktan kasıtla baktığımız zaman fotoğrafa enteresan oldu. 186 aracı kendi müdürlüğümüz içerisinde saklamak gibi bir durumu biz de şaşkınlık içerisinde izledik.

“Algı Yönetmeye Çalışıyorlar”

Modern Hayvan Pazarı’na götürülen ve Basın Yayın Müdürlüğü personeli tarafından çekilen araçların fotoğrafını gösteren Şakoğlu, “Bu fotoğrafları biz çektik. Kendi sakladığımız araçların fotoğraflarını çekmek gibi bir psikopatlığı yapacak konuma gelmedik. Ya bunlar çocukken saklambaç oynanamamışlar ya da her zaman olduğu gibi algı yönetmeye çalışıyorlar.

“Araçları İmza Karşılığında Teslim Ettik”

Ellerinde bir şey yok ise -ki yok- demek ki bu arkadaşlarımız kamuoyuna doğruyu söylemiyorlar. Kiralık araçlarımızla ilgili süreci kısacık anlatmak istiyorum. Bildiğiniz üzere 30 Eylül’de bu araçların kiralama süresi bitti. 30 Eylül’de kiralama süreci biten 186 aracı araç teslim tutanağıyla 3 ayrı firmaya teslim ettik. 30’unda biten sözleşmemiz sonrası 2 firmaya 1 Ekim’de, 1 firmaya ise 3 Ekim’de araçları teslim ettik. İmza karşılığında teslim ettik tüm araçları. Bu araçlar da Modern Hayvan Pazarı’na çekilerek, firmalar tarafından peyderpey alınıp götürülmektedir. Yani o araçlar kullanım süresi dolup, teslim edilmiş araçlardır.

“Araçsız Kalma Durumuna Düştük”

Başkanımız her zaman bu kiralama garabetini ortadan kaldıralım dedi. Bugünleri görerek bunları söyledi. Bizim karşımıza sürekli kiralama ile geldiler. Kiralama süreci yaşandı, İzmit’ten bir firma bu ihaleyi aldı. Aldıktan sonra başka bir itirazla KİK’e gitti. Kamu ihale kurumunda iki günde gelmesi gereken iş bir anda üç haftaya sarktı. Otomatik olarak biz sürecin içerisinde elimizdeki araçları teslim ederek araçsız kalma durumuna düştük. Bu bir kurgu değildi.

“Başkanımızla Bir Araya Geldik”

İşin tam bu noktasından sonra Başkanımız dün başkan yardımcıları, meclis üyeleri, koordinatörlerle bir araya geldi ve dedi ki, ‘Arkadaşlar önümüzde böyle bir süreç var. Bu süreç içerisinde belediyede araç yok. Aracımız olmadığı için de vatandaşımıza götürmemiz gereken hizmetleri götüremeyeceğiz. Fakat yemek bekleyen, hizmet bekleyen vatandaşlarımız var. Bunun için hepinizden ricam bu süreç bitene kadar araçlarınızı akşam eve dönerken geri almak kaydıyla belediyeye tahsis etmeniz.’

“Çok Büyük Bir Keyifle Kabul Ettik”

Başkan yardımcıları, koordinatör arkadaşlarımız ve meclis üyesi arkadaşlarımız belediyeye geldiğimizde bugün de yaptığımız gibi hepimiz ilk önce Özel Kalem Müdürlüğü’ne gidip anahtarlarımızı bıraktık. Belediyemiz araçlara ihtiyacı olduğu halde alıp kullanıyor. Fatma Hanım dün bize bunu söylediğinde alkışlarla, çok büyük bir keyifle kabul ettik. Bunu halkımızın da bilmesini istediğimiz için araçları kapının önüne koyduk. Kapının önünde o kadar keyifli anlar yaşadık ki. Neler yaşandığını merak eden halk bize geldi, ne olduğunu sordu. Bizler de anlattık. Kendi araçlarımızla vatandaşa hizmet götüreceğimizi söyledik.

“Vatandaş Bize Destek Verdi”

Vatandaş bize dedi ki, ‘Bizim araçlarımıza ihtiyacınız olursa lütfen söyleyin biz de getirelim’ Bunu söyleyen halk. Gönül isterdi ki koca koca insanlar, Lavanta Bahçesinin peşine koşanlar, Aronyaların peşine koşanlar halkın yaptığı gibi araçlarını halka hizmet için verip, bu taşın altına ellerini sokabilseydi. Keşke halkın bir parçası gibi araçlarını belediye hizmetleri için verebilselerdi. Bunu yapmayan arkadaşlarımız bütün bunların yanında her seferinde belediyenin önüne bir garabet çıkartmak adına, önümüze ket vurmak adına bize sürekli engeller koymaya çalışıyorlar. Biz bundan artık gerçekten çok sıkıldık. Çünkü söylediklerinin ne aslı ne de astarı var.

“Yalanlarla Kamuoyunun Önüne Atmaya Çalışıyorlar”

Meclis salonlarında sürekli yalan söylemekle itham ettikleri meclis üyelerimizi ve belediye başkanımızı yalanlarla kamuoyunun önüne atmaya çalışıyorlar. Üstüne üstlük bu arkadaşlarımızın sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamaları alan bazı gazeteci kardeşlerimiz herhalde bu açıklamaların üzerine kendilerini biraz zor durumda hissetmişlerdir. Çünkü öyle arkadaşlarımız var ki ellerine borazan versek çalın desek bu kadar çalacaklarını düşünmüyorum. Ama onlar çalıyorlar. O da onların işi yapacak bir şey yok. Onlar adına söyleyecek bir şeyimiz de yok.”