YAŞAR KARDAŞ: İZMİT’İN TURİZMİNE VERDİĞİNİZ ZARARI İZMİT HALKININ VİCDANINA BIRAKIYORUM

5 Temmuz 2022
Metni Sesli Dinle

Üç bin yıllık miras Nikomedia Çukurbağ kurtarma kazıları hakkında geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı, İzmit Belediyesi, Kocaeli Müze Müdürlüğü arasında yapılan anlaşmanın ardından kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile İzmit Belediyesinin işbirliği protokolüne karşı çıkan AKP ve MHP’lilere cevap veren İzmit Belediye Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekili Yaşar Kardeş, “İzmit’in tarihi siluetini ortaya çıkarmak için mücadele ediyoruz. Siz ise karşı koyarak İzmit turizmine büyük zarar veriyorsunuz” dedi

İzmit’in tarihine ışık tutmak ve kente katma değer katmak adına kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile İzmit Belediyesinin işbirliği protokolü yapabilmesi için İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’e yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen maddeye Cumhur İttifakı üyeleri AKP ve MHP’li meclis üyelerince muhalefet şerhi konuldu. Konu ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Meclis Başkanı Yaşar Kardeş, “Nicomedia kazıları, İzmit’in tarihine ve kültürüne değer katacak bir çalışma. Bunula ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz anlaşmalarla zaten kazıyı da İzmit Belediyesi olarak finanse ediyoruz. Geyre Vakfı’nın kurucularından bazı arkadaşlarımızla birlikte İzmit’in tarihine sahip çıkan bazı arkadaşlarımızı da işin içine katarak bir vakıf kurduk. Hatta bunun lansmanını da müzede yaptık. Ama siz İzmit’in turizmin kalkınmasına zarar veriyorsunuz.

Nakdi Yardım Olmadan Bu İş Nasıl Yürüyecek?

Ben özellikle o Geyre Vakfı’nın yaptığı çalışmaları incelemek için Afrodisias Antik Kenti’ne gittim, neler yapıldığını da gördüm. Turizme neler kazandırdığımız noktasında Büyükşehir tarafından zirveler yapıldığı kentimizde İzmit Belediyesinin önünün açılmasını isterdim açıkçası. İzmit’in tarihi siluetini ortaya çıkarmak önemli. Bu vakfı da siyasetten ayrı tutup, önümüzdeki yıllarda gelecek belediye başkanlarımızın da işi devam ettirebilmesi açısından önemsiyordum. Ayni ve nakdi yardım yapılmadan bu vakıf faaliyetlerini nasıl yürütecek? Onu da artık İzmit kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” ifadelerini kullandı.