İZMİT BELEDİYESİ, BALKAN DERNEKLERİNİ ATA TOPRAKLARIYLA BULUŞTURUYOR

23 Temmuz 2022
İzmit Belediyesi, Balkan derneklerini ata topraklarıyla buluşturuyor (2)
İzmit Belediyesi, Balkan derneklerini ata topraklarıyla buluşturuyor (3)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, düzenleyeceği gezi ile Kocaeli’nde bulunan 14 Balkan derneğini ata topraklarıyla buluşturacak. Bu gece kara yoluyla seyahate başlayacak ekip Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’da resmi kurum ve kuruluşlarla da iş birliği ve projeler için görüşmeler gerçekleştirecek

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geride bıraktığımız dönemde ilimizdeki 14 Balkan derneği ile yapılan protokol kapsamında Yunanistan, Bulgaristan ve Makedonya’nın yer aldığı bir gezi düzenliyor. Bu akşam saat 23.00’te Yunanistan’a doğru yola çıkacak olan 14 Balkan derneğinin temsilcisinden oluşan kafile, üç gece dört gün boyunca ata topraklarını görme ve burada bulunan resmi kurum ve kuruluşlarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.

Atatürk’ün Evine Ziyaret

Başkan Hürriyet’in de yer alacağı ve üç ülkede dokuz şehri gezecek olan kafile, yarın merhum Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 27’nci yılı sebebiyle Gümülcine’de kabri başında Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin ev sahipliğindeki anma törenine katılacak. 25 Temmuz Pazartesi günü Selanik’e geçecek olan ekip burada; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret edecek.

Üç Ülkede Dokuz Şehri Ziyaret Edecekler

Heyet daha sonra İzmit Belediyesinin devam eden projesi Çukurbağ Kazı Alanı ile benzer özellikleri içerisinde barındıran Arkeopark’ta incelemelerde bulunacak. İlk iki gün Gümülcine, İskeçe ve Selanik’i tamamlayacak olan kafile sırasıyla Ohri, Üsküp, Sofya, Plovdiv, Kırcaali ve Mestanlı şehirlerini gezecek. Mestanlı ile turu tamamlayacak olan kafile ardından İzmit’e dönüş için yola çıkacak.