ÖZKUM HAKKINDA ÇIKAN HABERLERE YANIT VERDİ

3 Mart 2023
Metni Sesli Dinle

“Yapılan Haber Gerçeği Yansıtmamaktadır”

İzmit Belediyesi Koordinatörü Hakan Özkum bazı haber sitelerinde hakkında yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek yapılanın şahsı ve kurumu için itibar suikastı olduğunu vurgulayarak konuyla ilgili yasal haklarını kullanacağını ifade etti

İzmit Belediyesi Koordinatörü Hakan Özkum bazı haber siteleri tarafından hakkında yapılan “İzmit Belediyesinden Hakan Özkum’a büyük kıyak!” başlıklı habere dair yazılı açıklama yaptı.

Özkum açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “28.02.2023 tarihinde bazı haber sitelerinde “İzmit Belediyesinden Hakan Özkum’a büyük kıyak!” başlıklı yer yer hakaret içeren ifadelerinde yer aldığı, sanki haksız bir kazanç elde edilmiş gibi gösterilerek özetle, “İzmit Belediyesinde çalışan Özkum’un sadece tazminat olarak 800 bin lira olmak üzere toplamda 1.1 milyon lirayı aşacağı belirtiliyor.” şeklindeki iddialar maksatlı yapıldığı belli olmakla birlikte gerçeği yansıtmamaktadır.

Bilindiği üzere yürürlükte bulunan 1475 sayılı iş kanununun 14 maddesine göre 08/09/1999 tarihinden önce ilk sigortalılığı başlamış ve 3600 prim günü ile 15 yıl sigortalılık dönemini tamamlamış çalışanların SGK’dan alacakları belgenin çalıştığı kuruma iletilmesi halinde kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Bu hak aynı işyerinde veya değişik işyerlerinde kıdem tazminatı koşulları sağlanması halinde işverence çalışana ödenmesi mecburidir. Ayrıca bu durumda çalışanın işten çıkarılması gibi bir durum olmadığı için ihbar tazminatı ödenmez. İşçi de aynı şekilde ihbar sürelerinde önel vermek durumunda değildir.

İzmit Belediyesinde yaklaşık 23 yıldır Mimar olarak çeşitli kademelerde görev yapmaktayım. Sigortalılık başlangıç tarihimin 08.09.1999 öncesi olması ve 15 yıl / 3600 prim günümü doldurmam dolayısıyla söz konusu kıdem tazminatımı her çalışan gibi hak etmiş bulunmaktayım. Kurumdaki kadro değişikliğimden kaynaklı yasal hakkım olan kıdem tazminatı talebime karşılık her çalışana yapıldığı gibi yasal haklarımın ödenmesi planlanmıştır.

Bu süreç içerisinde haberlerde bahsedildiği gibi işten çıkarılma ve yeniden işe alınma gibi bir işlem yapılmamış ve yazınızda belirtildiği gibi ihbar tazminatı da ne talep edilmiş ne de ödenmesi düşünülmüştür. Yapılan ifadeler maksatlı bir algı oluşturma niyetli olup bu yöntemin hangi çevrelerce kullanıldığını bilmekteyim.

Önceki dönemde sözleşmeli personel yapılan kişilere tazminat ödenmeden sözleşmeli kadrosuna alındığı ile ilgili haberler de gerçeği yansıtmamakta olup bazı imtiyazlı kişilerin sözleşmeli personel yapılmadan önce işe giriş-çıkışlarının yapılarak tazminat ödendiği tarafımca bilinmektedir. Önceki dönemde kişilere haksız kazanç sağlama amacıyla yapılmış bu yöntemle kendi dönemimiz içerisinde hiçbir çalışana yapılmamıştır ve asla yapılması mümkün değildir.

Ayrıca, belediyemizden emekli olmak isteyen personelin de durumları değerlendirilerek, talep sahipleri belirli bir plan çerçevesinde emekli edilmektedir. Haberde bahsedildiğinin aksine göreve gelir gelmez önceki dönemde emeklilik talep eden ve 15 şubat 2019 tarihli yazı ile emeklilik talepleri reddedilen 9 çalışanın mağduriyeti de göreve gelir gelmez giderilmiş, bu güne kadar da kendi görev süremiz içerisinde 147 personelimizin tüm hakları ödenerek emeklilik işlemleri sonuçlandırılmıştır.  Bugüne kadar hiçbir çalışanımız hakları ile ilgili bir mağduriyete uğramamış aksine bugüne kadarki mağduriyetlerinin de giderilmesi sağlanmıştır.

Bu ve daha önceki maksatlı haberler ile tarafım ve kurumuma yönelik itibar suikastı yapanlar ve bilinçli olarak zarar verenler hakkında tüm yasal haklarımı kullanacağımı belirtir şahsım ve kurumum ile ilgili hatalı bilgilerin düzeltilmesi amacıyla bilgilerinize sunarım.”