Eylül 2014 Komisyon Raporları

1 Eylül 20140
Metni Sesli Dinle

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYON RAPORU       

   

   İzmit Belediye Meclisinin 09.09.2014 tarih ve gündemin 4. Maddesi olarak  komisyonumuza havale edilen, Belediyemiz mükellefi Ersin ALPASLAN (T.C.Kim.No.52825291262)´a ait Akçakoca konutları 4455 ada,4 parselde bulunan A3 Blok 10 No.lu dairden kaynaklanan borcuna karşılık Belediyemiz tarafından açılan alacak davası ile ilgili alınan 05.08.2014 tarih ve 60 sayılı Belediye meclis kararında sehven belirtilmeyen indirim miktarının belirlenmesi teklifi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğünün 26.08.2014 tarih ve 5914 sayılı yazısı okunarak yapılan müzakeresi neticesinde:

     5393 Sayılı Belediye Kanunu´nun ´´Meclisin Görev ve Yetkileri´´başlıklı 18.maddesi (h) bendinde;´´Vergi,resim ve harçlar dışında kalan ve miktarı beşbin TL´den fazla dava konusu olan belediye uyuşmazlıklarını sulh ile tasfiyeye,kabul ve feragate karar vermek.´´şeklinde tanınmış yetki uyarınca,yukarıda ismi belirtilen şahsın Akçakoca Konutları üyeliğinden kaynaklanan borcunun davaya konu olması,şahsın 12.05.2014 tarihli uzlaşma talepli dilekçesi ve izah edilen nedenlerle uyuşmazlığın anlaşmayla çözümü ile ilgili

    5393 Sayılı Belediye Kanununun 18.Maddesinin (h) fıkrası uyarınca sulh yolu ile ekteki uzlaşma tutanağında belirtilen 1.500,00 TL. (Bin beş yüz ) TL üzerinden anlaşılarak alacağın tasfiye edilmesi ile açılan davadan feragat edilmesine ve Akçakoca Konutları 4455/4 Ada Parsel,A-3 Blok 10 No.lu Belediyemiz adına kayıtlı Gayrimenkulün borçlarını tamamen ödeyen (T.C.Kim.No.52825291262) Ersin ALPASLAN´a tapu devrinin yapılması ( Belediye Meclis üyeleri  İbrahim GÜÇLÜ ve Ersin ALBAYRAK´ın Muhalif oyuna karşı Belediye meclis üyeleri Hayrettin ÜNLÜ, İbrahim ELGİN ve Engin UZTÜRK´ün kabul oyları ile)  Komisyonumuzca oyçokluğu ile kabul edilerek  iş bu rapor; Meclisin tasviplerine sunulmak üzere tarafımızdan tanzim ve imza edilmiştir.19/09/2014

 

Hayrettin ÜNLÜ                                İbrahim ELGİN                                   Engin UZTÜRK

Plan ve Bütçe Kom.Bşk.                    Başkan Vekili                                             Üye

 

 

 

 

 

İbrahim GÜÇLÜ                           Ersin ALBAYRAK     

        Üye                                                 Üye

 

 

                                          

EĞİTİM VE GENÇLİK KOMİSYON RAPORU

            

              İzmit Belediye Meclisinin 02.09.2014 tarih ve gündemin 14. maddesi olarak komisyonumuza havale  edilen,  ” Gençlerin topluma kazandırılması, sosyalleştirilmesi ve yeni etkinlik alanlarının araştırılması, tespiti” ile ilgili   yapılan müzakeresi neticesinde:

            Komisyonumuzun çalışma süresince bu konu hakkında çalışmalar yapan kurum ve müdürlüklerle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bu konu hakkında yapılan çalışmalar incelenmiş, fikir alışverişinde bulunulmuştur. Bu çalışma kapsamında ;

 • İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Muhammet Öztürk ile
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Şahin ile
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezi Psikolojik Danışma Bölüm Başkanı Taylan Arman Tura ile
 • Kocaeli İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintimar ile
 • İzmit İlçe Gençlik Spor Müdürü Ziyaülhak Sarıgül ile
 • İzmit Gençlik Merkezi Müdürü Ömer Ataç ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

 

Kendilerine bu çalışmamızda bize vermiş olduğu katkılardan dolayı sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

İZMİT İLÇEDE YAŞAYAN GENÇLERİN NÜFUS DAĞILIMI

 İzmit İlçede yaşayan 2013 yılı 10-29 yaş grubu içinde 106.240 kişi vardır. Bunun 52.966´sı erkek, 53.274´i kız nüfus oluşturmaktadır. Yaş aralıklarına göre nüfus dağılımı da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 

YAŞ GRUBU

TOPLAM

ERKEK

KIZ

 

10-14

 

23.986

12.202

11.784

15-19

 

25.812

12.933

12.879

20-24

 

28.114

13.538

14.576

25-29

 

28.328

14.293

14.035

 

 

İZMİT BELEDİYESİ BÜNYESİNDE KURULU GENÇ-İZ BİRİMİ FAALİYETLERİ

 

 • Lise ve Üniversite Gençlik Bilgilendirme: Seminerler ve Danışmanlık hizmeti şeklinde hizmet verilmektedir.

 

 • 15-30 yaş grubu kente değer katanlara ödül verilmesi

 

 • Geleceğe ziyaret projesi : Bu kapsamda 11 ve 12. Sınıfta okuyan öğrencileri üniversitelerde okumak istedikleri bölümle ilgili bilgilendirme ve mesleki ziyaretler yapılmaktadır.

 

 • Eurodesk Türkiye temas noktaları : 2 yıl içinde 4000 üzerinde soru takibi yapılarak cevaplanmış ve 1000´in üzerinde genç ofis içerisinde bilgilendirme yapılmıştır.

 

 • Danışmanlık ve rehberlik desteği vermektedir.

 

 • 16.000 m2 alana kurulu 5000 kişi kapasiteli tribünlü futbol sahası, 405 m2  büyüklüğünde 2 basketbol sahası, 2 tenis kortu ile amatör spor kulüpleri ile gençlere hizmet sağlamaktadır.

 

 • 450 dönümlük alana kurulu kablolu ve motorlu su kayağı yapılabilen Gölkaypark su sporları tesisleri mevcuttur. Yine aynı tesis için 1.5 km uzunluğun da bisiklet ve yürüyüş yolu mevcuttur. Amatör balıkçılar için balık tutma platformu bulunmaktadır.

 

 • Okul bahçelerine yazın kurulan seyyar havuzlar vasıtasıyla 7-13 yaş grubuna yüzme dersleri verilmektedir. Şimdiye kadar bu etkinlikten 20000 öğrenci yararlanmıştır.

 

 • Bisiklet eğitim merkezi kurularak, bisiklet kullanımı ve trafik eğitimi verilerek bisiklet kullanımına teşvik artırılmaya çalışılmaktadır.

 

 • Zihin sporları arasında ilgi gören satranç eğitimi verilmektedir.

 

 • Sarısu Kampında 12-18 yaş grubu gençlere yaz aylarında aynı anda 72 kişi kullanım kapasiteli olarak hizmet verilmektedir. Kamp içerisinde ayrıca masa tenisi, satranç, deniz bisikleti gibi çeşitli aktiviteler de mevcuttur.

 

 • Madde bağımlısı, istismar ve şiddete maruz kalmış çocuklar için eğitim yardımı ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

 • Kentim İzmit sloganı ile İzmit´in tarihi, kültürel, ve turistik yerleri gezmek ve tanıtmak için geziler düzenlenmektedir.

 

 

İZMİT İLÇE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE YAPILAN TESPİTLER

 

 • İzmit de 40.000 adet lisanlı sporcu bulunmaktadır. Bunlardan 6000´i aktiftir.

 

 • İzmit de 40 spor kulübü bulunmaktadır.

 

 • 4 adet kapalı spor salonu mevcuttur.

 

 • 53 branşta lisanslı spor faaliyeti yapılmaktadır. Kulüplerde saat ücreti 10 veya 20 TL olarak kiralanmaktadır. Durumu müsait olmayan kulüplerden ise ücret alınmamaktadır.

 

 • Çeşitli branşlarda 26 Antrenör bulunmaktadır.

 

 

İZMİT GENÇLİK MERKEZİ FAALİYET ALANLARI

 

Öncelikle Türkiyenin en büyük gençlik merkezi olma özelliğini taşıyan Hasan Gemici Spor Salonu yanında bulunana İzmit Gençlik Merkezi kentimiz gençleri için çok büyük bir avantajdır. İzmit Gençlik Merkezi ;

 

 • 63 branşta kurs vermektedir. Yaz aylarında 5000 öğrenci kurs görmektedir. Kış aylarında ise bu sayı 2000´e düşmektedir. Verilen bu kurslardan hiçbir ücret alınmamaktadır.

 

 • Gençlik merkezine form doldurarak yada www.kocaeli.bel.tr internet sitesi üzerinden her genç başvurabilmektedir.

 

 • Engelliler için eğitim verecek eğitimciler mevcuttur.

 

 • Görsel sanatlar, fotoğrafçılık, tiyatro, vurmalı çalgılar, kütüphane, ahşap gemi yapımı, seramik yapımı, şan, piyano, gitar, bağlama, ney, keman kursları verilmektedir. Ve talep halinde yeterli sayınında olması halinde istenilen farklı alanlarda da kurs açılabilmektedir.

 

 • 260 kişilik konferans salonu, play station, bilgisayar odaları mevcuttur.

 

Kentimizde bu kadar donanımlı bir gençlik merkezi bulunmasına rağmen, 106.000 genç nüfusumuzun sadece ortalama 3000 kişisi bu merkezden faydalanmaktadır. Bunun sebebinin ise gençlik merkezinin kentimize yeterli tanıtılmamış olması ve gençlerin bu merkeze gelebilmesinin kolaylaştıracak ulaşımın eksik kalması olduğu tespit edilmiştir.

 

 

   KOMİSYONUMUZUN ÇALIŞMASI SONUCU ORTAYA ÇIKAN ÖNERİLER

 • İzmit belediyesi kültür müdürlüğü veya belediyemiz bünyesinde kurulacak Spor Müdürlüğü bünyesinde Gençlik Merkezi faaliyetlerini de içine alan bir tanıtım kampanyasının ivedi bir şekilde başlatılması gerekmektedir. Kentimiz için ciddi bir değer olan Gençlik Merkezinin gençlik tarafından yeterli kadar bilinmediği tarafımızca tespit edilmiştir. Bu nedenle belediyemizin öncülüğünde bir tanıtım kampanyası ile Gençlik Merkezi bir cazibe noktası haline getirilmelidir. İlçemizde bulunan uzak ve bu merkeze gelebilecek imkana sahip olamayan yerlerde ki gençlerimiz için bu merkeze ulaşım kolaylığı sağlanmalıdır. Örneğin bunun sağlanması için belediyemizce koordineli bir şekilde hizmet verebilecek bir otobüs tahsis edilebilir.
 • İzmit´in önemli tarihi yerleri bulunmaktadır. Bu tarihi yerlerin tanıtımı için gerek kentimizde bulunan gerekse dışarıdan kentimize gelen turistler, öğrenciler için tarihi yerlerimizi tanıtan ve bu yerlere nasıl ulaşılabileceği bilgisini veren kitapçıkların yaygınlaştırılması gerekmektedir.
 • İzmit´in tarih ve kültür derinliğine tarih yolculuk” sloganıyla gençler arasında İzmit Tarihini araştırmaya yöneltecek ödüllü yarışmaların yapılması.
 • Değişen Büyükşehir yasası ile İzmit de 50 köy mahalle statüsü kazanmıştır. Ancak köylerimizin gerek örf ve adetlerimiz gerekse kültürümüz yaşatılması için büyük bir öneme sahip olduğu aşikardır. Mahalle isimlerini alan bu köylerimizden biri pilot köy programına alınarak “Köy Kamp Atölyeleri” oluşturulabilir. Böylelikle gelecek nesil için de köy dokusunu korur gençlerimizin köy hayatına dokunmalarını sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra bu tarz köylere günü birlik geziler düzenlenerek kent turizmine katkı sağlayabiliriz.
 • İzmit´in yüzme sporuna verdiği önem seyyar yüzme havuzlarında 20000 gencin yararlanması ile açıkça görülmektedir. Bu nedenle kentimize yakışan bir olimpik yüzme havuzu tesisi önceliklerimiz arasında olmalıdır.
 • Spor kulüplerine yardım yönetmeliğinin hazırlanması ve hayata geçirilmesi spor camiasını memnun edecektir.
 • Semt sahalarının artması yönündeki İzmit Belediyesi çalışmalarının devam etmesi ve mahallelerde bulunan spor aletlerinin yaygınlaştırılması.
 • Gezici tiyatronun yanı sıra gezici cep sineması (3 boyutlu) konusunda belediyemiz bir çalışma yapabilirse sinemaya ulaşamayan gençlerimiz için ciddi bir katkı olacaktır.
 • Örnek çalışma grubu oluşturulması yönünde komisyonumuz tarafından Yeni Mahalle pilot bölge olarak kabul edilmiştir. 14-20 yaş grubu kız erkeklerden oluşan bir grup gencimiz ile Gençlik Merkezimiz ile işbirliği içinde İzmit belediyesinin de çalışma ortağı olduğu folklor çalışması yaptırılmasının sağlanılması ve ulaşım desteğinin de belediyemizce sağlanmasını önermekteyiz.

 

      Son zamanlarda ülkemiz gençlerinin maruz kalmış olduğu olumsuz hayat koşulları karşısında belediyemizin sosyal belediyecilik anlayışını sürekli ayakta tutmak, dinamiğini sürekli korumak adına belediye olarak biz kentimizin gençleri için ne yapabiliriz, daha sağlıklı, mutlu, donanımlı, eğitimli, dinamik bir genç nesli nasıl sağlayabiliriz amacıyla komisyonumuz olarak başlatmış olduğumuz çalışmamız da öncelikle Sağlık Komisyonu ile işbirliği içinde “Madde Bağımlılığı” konusunda bir çalışma başlatıp çalışmanın sonucu olarak da Raporumuzu meclisimize arz ettik. Ardından yine aynı amaca hizmet edebilecek “gençlerimizi sosyalleştirmek, yeni aktivite alanları oluşturmak ve bu imkânlara ulaşmalarını kolaylaştıracak” komisyonumuz olarak bir çalışma başlattık. “GELECEK GENÇLERİNDİR” sloganı ve duyarlılığı ile yapmış olduğumuz çalışmalar Kentimiz için Ülkemiz için devam edecektir ve bu amaçla yapılacak çalışmaların her zaman takipçisi olunması, Komisyonumuzca uygun görülmekle iş bu rapor; Meclisin tasviplerine sunulmak üzere tarafımızdan tanzim ve imza edilmiştir. 22.09.2014

 

Yusuf Sami ÇINAR                           Hüseyin POLATTİMUR             Yaşar KESKİN             Eğitim ve Genç.Kom.Bşk.                      Başkan  Vekili                                 Üye

 

 

 

 

 

 

 

Veli BEYAZTAŞ                              Uğur KOŞTUR                                                                                          

      Üye                                                        Üye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRLÜ İŞLER  KOMİSYON RAPORU

             İzmit Belediye Meclisinin 09.09.2014 tarih ve gündemin 3. maddesi olarak komisyonumuza havale  edilen, Yüksekova Dağlıca/ HAKKARİ bölgesinde şehit olan Şehit P. Ütğm. Murat HASIRCIOĞLU, isminin yeni yapılan parklardan birine verilmesi teklifi ile ilgili Park ve Bahçeler Müdürlüğünün 19.08.2014 tarih ve 1327 sayılı yazısı okunarak yapılan müzakeresi neticesinde:

       Alikahya Atatürk mahallesinde bulunan  KÖRÜKTEPE parkının değiştirilerek, Yüksekova Dağlıca/ HAKKARİ bölgesinde şehit olan Şehit P. Ütğm. Murat HASIRCIOĞLU isminin verilmesi Komisyonumuzca uygun görülmekle iş bu rapor; Meclisin tasviplerine sunulmak üzere tarafımızdan tanzim ve imza edilmiştir. 24.09.2014

 

 

Ayhan ARSLANBOĞA                        Cemil KANPARA                  Mehmet ÇETİN             Eğitim ve Genç.Kom.Bşk.                      Başkan  Vekili                                 Üye

 

 

 

 

 

 

 

Barboros AKKUŞ                               Cengiz KAVŞUT                                                                                          

      Üye                                                        Üye

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. * Zorunlu alanları doldurunuz