Projeler

TümüDevam EdenKadın ve ÇocukKentsel DüzenlemelerKültür Kenti İzmitPlanlananSosyal BelediyecilikSpor Kenti İzmitTamamlananTarımsal Kalkınma
AM8I5357
AM8I5418
AM8I5450

“Üreten Belediye” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İzmit Belediyesi, tarımsal kalkınma adına gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek silajlık mısır tohumlarını toprakla buluşturuyor. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, mülkiyeti İzmit Belediyesine ait olan arazileri maksimum oranda kullanmaya ve ekip biçmeye devam ediyor. Sonbaharda hasadı yapılacak olan mısır tohumları ve şeker sorgumu hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara kış ayında hibe desteği olarak dağıtılacak.

S_F_5420
S_F_5561
S_F_5579

Süt üretiminde kalite standartlarını yükseltmek, sütün sağım hijyenini sağlamak ve süt sığırlarının meme sağlığını korumak amacıyla çalışmalara başlayan İzmit Belediyesi, ilçe sınırlarında süt toplayan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarına süt sığırları sağım öncesi ve sonrası hijyen malzemesi dağıtımı yaparak bu konuda eğitim veriyor. Yapılan eğitimlere katılan üyelere; ‘süt sığırlarının meme sağlığını korumak’, ‘çiğ süt üretiminde hijyen’ ve ‘kaliteyi artırmaya yönelik çalışmalar’ konulu eğitimler teorik olarak veriliyor. Bunun yanı sıra kırsalda düzenlenen eğitimlerde malzeme dağıtımı da gerçekleştirilerek bu malzemelerin kullanımı da uygulamalı olarak üreticilere anlatılıyor.

S_F_1170
S_F_1206
S_F_1218

Tarımsal kalkınmaya ve üreticiyi desteklemeye önem veren İzmit Belediyesi, salep üretimi için harekete geçti. Daha önce üretici belgesi alınan salep ürünü için Durhasan’da deneme dikimi yapıldı. İzmit Belediyesi katma değeri yüksek ve nesli tükenmekte olan salebin İzmit’in toprağına ve iklimine uygunluğunu deneyerek öğrenecek. Yetişmesi için gereken şartların uygun olması halinde çiftçiler için salep üretimi ile ilgili projeler geliştirilecek.

IMG_2979
IMG_2983
IMG_2995

YÜKSEK KALİTELİ, TAM YAĞLI SÜT RAFLARDA YERİNİ ALDI

İzmit Belediyesinin halka ve üreticiye dokunan projelerinden biri olan ve 2022 yılı itibariyle Çınar Halk Market’teki raflarda yerini alan Halk Süt, uygun fiyat ve yüksek besin değeriyle satışa sunuluyor. Halk Süt, ayrıca Kardeş Eller Gıda Bankası aracılığıyla ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor. Halk Süt 1 litre, 3 litre ve 5 litre olarak vatandaşa sunuluyor.

AM8I3673
AM8I3702
AM8I3715

TEREYAĞININ EN DOĞALI ÇINAR HALK MARKET’TE

Sosyal belediyecilik anlayışıyla doğal ürünleri aracısız olarak vatandaşla buluşturan İzmit Belediyesi, Halk Süt’ün ardından Halk Yayık Tereyağı projesini hayata geçirdi. Halk Süt’ten elde edilen Halk Yayık Tereyağı, Çınar Halk Market’teki yerini aldı. Piyasa koşullarına göre uygun fiyatı, katkı maddesi içermemesi ve yüksek besleyici özelliğiyle Halk Yayık Tereyağı, 250 gram ve 500 gramlık paketler halinde üretiliyor.

G73A8732
G73A8768
G73A8890

Üreten belediye vizyonuyla üreticilere öncü olmaya ve destek vermeye devam eden İzmit Belediyesi, çiftçilerin kanayan yarasına merhem oluyor. Sezonda yaşanan kuralık ve ekonomik koşullar nedeniyle gübre girdi maliyeti son bir yılda artan çiftçiye destek için harekete geçen İzmit Belediyesi, Yerel Buğday Tohumunu Destekleme Projesi kapsamında daha önce Nusrat cinsi buğday tohumlarını yüzde 70 hibeli olarak dağıttığı 438 çiftçiye gübre desteği de verdi. Modern Hayvan Pazarı’nda gerçekleşen gübre dağıtım etkinliğinde 22.000 kilo gram gübre çiftçilere yüzde 90 hibeli olarak dağıtıldı.

G73A4483
G73A4484
G73A4613

‘Üreten Kent İzmit’ vizyonuyla hareket ederek üreticiye destek veren İzmit Belediyesi, hayata geçirdiği mantar üretim tesisi ile çiftçinin yanında olmaya devam ediyor. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren mantar üretim tesisinde protein bakımından zengin istiridye mantarı üretimi ile çiftçiye yeni üretim alanları oluşturuluyor. Talep üzerine vatandaşlara mantar üretimi eğitimi verilirken hasat edilen mantarlar Kardeş Eller Gıda Bankası’nda ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılıyor. İstiridye Mantarı son olarak Çınar Halk Market reyonlarında da yerini aldı.

G73A2675
S_F_0116
S_F_0214

Yerel tohumu korumak, çoğaltmak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışan İzmit Belediyesi, İzmit’in köylerinden topladıkları ata tohumlarını çiftçiye dağıtıyor. Durhasan Mahallesi’ndeki İzmit Belediyesi tarımsal uygulama bahçesinde kullanılan ata tohumları kısa sürede mahsule dönüşürken ilk etapta 1,5 tonluk hasat elde edildi.

Tarımsal üretim hamleleriyle kentin ziraat ihtiyacını karşılamak adına adımlar atan İzmit Belediyesi, İzmit Ziraat Odası ve Ambarcı Mahalle Muhtarlığı ile birlikte 4 bin metrekarelik alana Acar, Alada, Altuğ, Kaynarca ve Nusrat yerel buğday tohumları dikti. Yerel tohum hamlesi ile ‘Tarım Kenti İzmit’ için buğday çeşitlerini çiftçiye tanıtıp, kullanılmaya teşvik etmek ve ürünleri çiftçiye dağıtıp onlara mali açıdan destek olmak amaçlanıyor.

G73A8492

ÇOCUKLAR OYUN OYNARKEN DALINDAN MEYVE YİYECEK

Üreten belediye vizyonuyla kendi öz kaynaklarını kullanarak hem tasarruf edip hem de dışarıya bağımlılığı azaltan İzmit Belediyesi, Ekolojik Yaşam Bahçesi’nde dayanıklı bitkilerin yanında gıda özelliği bulunan süs bitkilerinin ekimini de yaparak parklarda yenilebilir peyzaj çalışmalarına başladı. Çocukların oyun oynarken dalından meyve yiyebilmeleri ve tarıma ilgi duymalarını sağlamak amacıyla 59 parkta; elma, armut, vişne, kiraz, incir, nar, erik, ayva, badem, ceviz ve kestane gibi besin değeri yüksek fidanlar toprakla buluştu.

G73A4092
G73A4216
G73A4400

ÜRETİCİYE FİDE DESTEĞİ İZMİT İLE SINIRLI KALMADI

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, İBB’den hibe olarak kente getirdiği 144 bin 500 yüksek verimli sebze fidelerini İzmit’in dışında diğer ilçelerde de dağıttı. İlçe ziraat odalarını tek tek ziyaret eden başkan Hürriyet, il genelindeki çiftçilere de fide ulaştırarak üretimin ve tüm çiftçilerin yanında olduğunu gösterdi. Yazlık sebze fideleri İzmit haricinde Karamürsel, Gölcük, Başiskele, Kartepe, Kandıra, Körfez, Gebze ve Derince’de de çiftçilere ulaştırıldı.


Notice: Undefined variable: page_for_header_id in /www/wwwroot/www.izmit.bel.tr/wp-content/themes/izmitbelediyesi/taxonomy-portfolio_category.php on line 5
NULL